Účasť Katedry ekológie a environmentalistiky na interaktívnom dialógu

Európska komisia a jej riaditeľstvá dávajú v súčasnosti veľký dôraz na vzájomnú informovanosť a spoluprácu zástupcov vedy a výskumu s tvorcami európskych politík a ich administrátormi. Príkladom je aj tzv. „Policy day“ usporiadaný DG Research & Innovation (čo je vlastne európske ministerstvo pre výskum a inovácie), ktorý sa konal 1. marca v Bruseli pod názvom „Innovating with Nature - Natural capital and ecosystem services for sustainable EU policies“ (Inovácie s prírodou – Prírodný kapitál a ekosystémové služby pre udržateľné politiky EÚ“). Zúčastnilo sa na ňom 220 účastníkov z rôznych oblastí environmentálnej politiky a výskumu (najmä jednotlivé riaditeľstvá EK, zástupcovia Európskeho parlamentu a rôznych medzinárodných a národných inštitúcií). Informačný deň bol zameraný na výmenu poznatkov a diskusiu medzi zástupcami riešiteľov dvoch významných medzinárodných projektov 7. rámcového programu EÚ (OpenNESS a OPERAs), ktoré sú zamerané na environmentálnu problematiku – konkrétne na hodnotenie koncepcie tzv. „ekosystémových služieb prírody“ a na jej využitie v praxi na rôznych úrovniach.
Prvá časť podujatia prebiehala formou „interaktívneho dialógu“ medzi zástupcami viacerých riaditeľstiev EK, vybranými odbornými riešiteľmi výskumných projektov a ostatnými účastníkmi stretnutia. Hlavné slovo mali riešitelia oboch projektov, ktorí predstavili metódy výskumu a výsledky najmä v štyroch oblastiach politiky EK – voda, mestské životné prostredie, adaptácia na klimatickú zmenu, prírodný kapitál. Druhá časť podujatia bola organizovaná ako fórum otázok a odpovedí medzi zúčastnenými stranami dialógu.
Informačného dňa sa na pozvanie hlavného riešiteľa projektu OpenNESS (Fínska environmentálna agentúra SYKE Helsinki) aktívne zúčastnil aj pracovník Katedry ekológie a environmentalistiky FPV UKF RNDr. Peter Mederly, PhD. - ako zástupca riešiteľov tzv. „Urban cluster“ projektu OpenNESS zameraného na hodnotenie ekosystémových služieb a ich využitia v praxi v mestských sídlach. Vystúpil s prezentáciou o význame tzv. „prírode blízkych riešení“ v mestskom životnom prostredí, v ktorej predstavil najmä inovatívne metódy použité pri výskume modelových miest Oslo (Nórsko), Sibbesborg (Fínsko), Trnava (Slovensko), Barcelona a Vitoria-Gasteiz (Španielsko). Následná diskusia potvrdila, že táto téma je v súčasnosti veľmi aktuálna a zastúpenie univerzity na takomto fóre je jednoznačným prínosom pre pracovisko v oblasti propagácie, budovania kontaktov a ďalšej medzinárodnej spolupráce.
fpv Policy Session
Autor článku: prof. RNDr. Juraj Hreško, PhD.
Editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová
Zdroj foto: OpenNESS a OPERAs project