Návšteva veľvyslanca Francúzskej republiky

V pondelok 14. marca 2016 sa v rámci celosvetových osláv Dní frankofónie na Katedre romanistiky uskutočnila prednáška Jeho Excelencie, pána Didiera Lopinota, veľvyslanca Francúzskej republiky na Slovensku na tému „Francúzska diplomacia v ústrety veľkým medzinárodným výzvam roku 2016“. Pána veľvyslanca na úvod privítal dekan Filozofickej fakulty UKF v Nitre prof. PaedDr. Bernard Garaj, CSc., s ktorým za účasti vedúcej Katedry romanistiky doc. PhDr. Evy Švarbovej, PhD., diskutovali o aktuálnych výzvach vzdelávania na Slovensku a iných spoločenských témach.
Vo svojej prednáške sa veľvyslanec sústreďoval najmä na otázky bezpečnosti a mieru, pričom vychádzal z minuloročných tragických udalostí v Paríži, ktoré vyvolali vlnu celosvetovej solidarity. Venoval sa tiež budúcnosti a krokom, ktoré by sa mali prijať vo vzťahu ku súčasnému dianiu z globálneho hľadiska. Publikum kládlo predovšetkým otázky týkajúce sa migračnej krízy, v rámci ktorých priblížil pojmy ako utečenec či ekonomický migrant a ozrejmil rozdiel medzi politickým imigrantom a vojnovým utečencom.
Veľvyslanec vyjadril pozitívne postrehy k prípravám Slovenska na predsedníctvo v Rade Európskej únie a nezabudol vyjadriť svoju podporu. Záver prednášky sa niesol v pozitívnom duchu a v nádeji skorého vyriešenia komplikovaných otázok, ktoré sužujú Európu i svet.
Autor článku: FF UKF v Nitre
Autor fotografií: FF UKF v Nitre