30 rokov od Černobyľu

Dňa 26. apríla 2016 ubehlo už 30 rokov od nešťastného výbuchu jadrovej elektrárne v Černobyle. Aj keď stopy po radiácii sú naďalej v tejto oblasti sledované, Černobyľ sa paradoxne stáva lákavou atrakciou turistov v súčasnosti. Čo presne sa stalo v ukrajinskom Černobyle? Kto môže za tento nešťastný výbuch? Ako sa to prejavilo v životnom prostredí a v rámci ľudstva? Aké sú dôsledky tohto výbuchu, ktoré pretrvávajú dodnes?
Na tieto odpovede sa snažil odpovedať slovenský docent v jadrovej energetiky doc. Ing. Róbert Hinca, PhD., z Ústavu jadrového a fyzikálneho inžinierstva, ktorý v rámci Nitrianskych univerzitných dní prednášal v kongresovej sále SPU v Nitre. Prednáška niesla názov Černobyľ 30 rokov po...(Súčasná radiačná situácia v okolí havarovaného reaktora v Černobyle). Sám R. Hinca bol na týždennej „expedícii“, spolu s viacerými členmi na miestach, ktoré nie sú prístupné verejnosti za účelom merania radiácie.
V rámci svojej prezentácie predstavil jadrovú elektráreň Černobyľ, vysvetlil mechanizmus reaktorov, základné radiačné hodnoty a všetko podložil fotodokumentáciou, ktorá zúčastneným viac priblížila rozmery a dosahy tejto ekologickej katastrofy. Z hľadiska hypotetických možných príčin výbuchu jadrového reaktora hovoril o nedostatkoch v projekte, pochybných predpisoch, prevádzkovej praxi a podobne. Aj keď nie je možné definovať presný dôvod výbuchu, stlačenie tlačidla pre odstavenie reaktora bolo považované za najviac možné.
Jednou z ďalších tém, súvisiacich s výbuchom jadrového reaktora, bolo mesto Pripjať. Evakuácia tohto mesta prebehla až vyše 24 hodín po výbuchu. V súvislosti s touto ďalšou nešťastnou udalosťou priblížil poslucháčom politickú situáciu a konanie jej predstaviteľov v rámci opatrenia na zníženie ožiarenia po havárii. Vo svojej prednáške sa nevyhol ani následkom, ktoré sa prejavili nielen na ľuďoch, ale aj na zvieratách a životnom prostredí. Túto tému nezameral len na priestor v okolí Černobyľu, ktorý predstavoval najväčšiu hrozbu, ale aj na okolité štáty, medzi ktoré patrilo aj vtedajšie Československo.
Hoci prednáška trvala 2 hodiny, na jej konci zostal čas aj na diskusiu. Je potešiteľné, že sa stretla s početným záujmom. Zostáva len dúfať, že výbuch jadrového reaktoru v Černobyle v roku 1986 zostane síce smutnou, ale už nikdy sa neopakujúcou históriou.
Autor článku: Lucia Sekerešová
Autor fotografií: Lubo Balko