30 rokov od Černobyľu

Dňa 26. apríla 2016 ubehlo už 30 rokov od nešťastného výbuchu jadrovej elektrárne v Černobyle. Aj keď stopy po radiácii sú naďalej v tejto oblasti sledované, Černobyľ sa paradoxne stáva lákavou atrakciou turistov v súčasnosti. Čo presne sa stalo v ukrajinskom Černobyle? Kto môže za tento nešťastný výbuch? Ako sa to prejavilo v životnom prostredí a v rámci ľudstva? Aké sú dôsledky tohto výbuchu, ktoré pretrvávajú dodnes?
Na tieto odpovede sa snažil odpovedať slovenský docent v jadrovej energetiky doc. Ing. Róbert Hinca, PhD., z Ústavu jadrového a fyzikálneho inžinierstva, ktorý v rámci Nitrianskych univerzitných dní prednášal v kongresovej sále SPU v Nitre. Prednáška niesla názov Černobyľ 30 rokov po...(Súčasná radiačná situácia v okolí havarovaného reaktora v Černobyle). Sám R. Hinca bol na týždennej „expedícii“, spolu s viacerými členmi na miestach, ktoré nie sú prístupné verejnosti za účelom merania radiácie.
V rámci svojej prezentácie predstavil jadrovú elektráreň Černobyľ, vysvetlil mechanizmus reaktorov, základné radiačné hodnoty a všetko podložil fotodokumentáciou, ktorá zúčastneným viac priblížila rozmery a dosahy tejto ekologickej katastrofy. Z hľadiska hypotetických možných príčin výbuchu jadrového reaktora hovoril o nedostatkoch v projekte, pochybných predpisoch, prevádzkovej praxi a podobne. Aj keď nie je možné definovať presný dôvod výbuchu, stlačenie tlačidla pre odstavenie reaktora bolo považované za najviac možné.
Jednou z ďalších tém, súvisiacich s výbuchom jadrového reaktora, bolo mesto Pripjať. Evakuácia tohto mesta prebehla až vyše 24 hodín po výbuchu. V súvislosti s touto ďalšou nešťastnou udalosťou priblížil poslucháčom politickú situáciu a konanie jej predstaviteľov v rámci opatrenia na zníženie ožiarenia po havárii. Vo svojej prednáške sa nevyhol ani následkom, ktoré sa prejavili nielen na ľuďoch, ale aj na zvieratách a životnom prostredí. Túto tému nezameral len na priestor v okolí Černobyľu, ktorý predstavoval najväčšiu hrozbu, ale aj na okolité štáty, medzi ktoré patrilo aj vtedajšie Československo.
Hoci prednáška trvala 2 hodiny, na jej konci zostal čas aj na diskusiu. Je potešiteľné, že sa stretla s početným záujmom. Zostáva len dúfať, že výbuch jadrového reaktoru v Černobyle v roku 1986 zostane síce smutnou, ale už nikdy sa neopakujúcou históriou.
Autor článku: Lucia Sekerešová
Autor fotografií: Lubo Balko
Editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová

Najčítanejšie články

Kontaktné informácie

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Tr. A. Hlinku 1, 949 74, Nitra
tel: +421 37 6408 111
e-mail:
IČO: 00157716
DIČ: 2021246590
IČ DPH: SK 2021246590
 
fb ikona icon instagram

Mediálni partneri

logo nitraden web logo dab
logo mlyny Nitricka logo web
logo centro male logo nr24
logo NISYS noveRE logo Divadelná Nitra 2018radio plus logo