Festivalové turné študentského divadla

Tvorcovia Študentského divadla VYDI pri UKF v Nitre absolvovali na prelome apríla a mája 2016 rozsiahlejšie festivalové turné po Slovensku i v zahraničí s aktuálne naštudovanou, autorskou inscenáciou Politická odysea. Svoje tvorivé výsledky tak preukázali nielen na domácej pôde, ale úspešne vstúpili i do konfrontácie s viacerými študentskými telesami na rôznych súťažiach, prehliadkach, či tematických festivaloch.
Inscenácia Politická odysea, v autorstve a réžii Marcely Králikovej, predstavuje politicky nekorektnú satiru s prvkami kabaretu, ktorá popisuje históriu a taktiež súčasný stav politiky na Slovensku. Tvorcovia v nej podávajú nelichotivý obraz o spoločnosti, no taktiež v danom kontexte ponúkajú i svoj vlastný sarkasticko-ironický pohľad.
V rámci „túr“, ako si túto festivalovú šnúru naprieč Slovenskom a Českom nazval samotný súbor, sa študenti zúčastnili až štyroch festivalových zastávok: Akademický Prešov (27.4.2016), Krajská postupová prehliadka Nitrianskeho kraja „Na scénu“ v Kozárovciach (29.4.2016), Študentský majáles v Prahe (1.5.2016) a napokon festival Embargo v centre nezávislej kultúry Záhrada n. o. v Banskej Bystrici (6.5.2016).
Mladí, nádejní tvorcovia zo študentského divadla sa za týchto desať dní stretli s viacerými kladnými reakciami publika i odbornej kritiky. Dôstojným spôsobom reprezentovali svoju materskú univerzitu v tvorivej divadelnej činnosti so študentským elánom, talentovanosťou i osobitosťou výrazovosti takéhoto typu divadelnosti.
Viac sa o festivalovom turné študentského divadla VYDI dočítate v univerzitnom časopise Náš čas č. 2/2016.
Politická odysea
Inscenačný tím:
Scenár, réžia, scénografia: Mgr. Marcela Králiková
Dramaturgia: Mgr. Marcela Králiková a kol.
Hudobný výber: Mgr. Jozef Puškár, Mgr. Marcela Králiková
Svetelný dizajn: Mgr. Jozef Puškár