Univerzity mestu

Na Svätoplukovom námestí sa v utorok 10. mája 2016 zišlo niekoľko stovák študentov, aby si vypočuli nielen známe kapely, ale prišli povzbudiť aj účinkujúcich študentov v súťaži Superstar nitrianskych univerzít.
Pred súťažou mohli študenti a nitrianska verejnosť zažiť tradičný Karneval v Riu po slovensky. Alegorický sprievod, ktorý každoročne odchádza od auly Slovenskej poľnohospodárskej univerzity a končí pred Divadlom Andreja Bagara v Nitre, opäť oživil nitrianske ulice. Mažoretky na čele sprievodu, ozdobené vozy ESN-károv či Katedry histórie UKF v Nitre doprevádzali zvuky bubeníckej skupiny Campana Batucada.
Po ukončení sprievodu odštartovala spevácka súťaž. Publikum si vypočulo kapely ako Ranná nevoľnosť, Klons, Everlong, Itcha Pčelára s Rock N'Rolla, hlavným headlinerom bola skupina The Paranoid. V speváckej súťaží dominovali dievčatá z našej univerzity. Soňa Porubčanská, Kristína Petrašová, Martina Brandoburová a Mária Kobanová rozprúdili publikum slovenskými i anglickými hitmi. Súťaž vyhral jediný pán medzi spievajúcimi študetmi - Martin Svátek, ktorý je študentom 1. ročníka magisterského učiteľského štúdia v kombinácii informatika - hudobná výchova. Srdcia publika a poroty si získal pesničkami od Paľa Haberu Boli sme raz milovaní a od rockovej kapely Queen Don't stop me now. Spevákov sprevádzala skupina zložená z terajších a bývalých členov Súkromného konzervatória v Nitre.
Nechýbala vedomostná súťaž, v ktorej bola hlavnou výhrou elektrická kolobežka. Tú víťazovi venoval a odovzdal zástupca Slovenských elektrární.
Študenti sa zabávali na Svätoplukovom námestí do neskorej nočnej hodiny. Podľa vyjadrení organizátorov menšiu účasť študentov na tohtoročnej speváckej súťaží ovplyvnilo chladné počasie a momentálne Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Veríme, že budúci rok sa Superstar nitrianskych univerzít bude niesť v znamení zaplneného námestia a teplého počasia.
Autor článku: Anna Gurovičová
Autor fotografií: Lubo Balko