Aktuálne otázky rozvoja univerzity

V pondelok 3. októbra 2016 sa v Aule Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre konalo stretnutie akademickej obce, ktorú tvoria zamestnanci a študenti univerzity. O činnosti Akademického senátu UKF v Nitre v roku 2015 na ňom informoval jeho predseda doc. PaedDr. Miroslav Tvrdoň, PhD. Akademický senát UKF v Nitre mal v uvedenom roku 43 členov, z toho 8 členov za každú fakultu (5 zamestnancov, 3 študenti), a troch členov za zamestnaneckú časť ďalších súčastí univerzity. Jeho členovia pracovali v troch komisiách: Volebná komisia, Ekonomická komisia a Legislatívna komisia. Zasadnutia Akademického senátu UKF v Nitre sa v roku 2015 uskutočnili päťkrát. Členovia senátu počas nich schválili niekoľko legislatívnych a ekonomických materiálov.
Rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre prof. RNDr. Ľubomír Zelenický, CSc. predstavil akademickej obci aktuálne otázky rozvoja univerzity. Ako uviedol, UKF v Nitre predložila v procese Komplexnej akreditácie jednu z najbohatších ponúk: 324 žiadostí o akreditáciu študijných programov, z toho 35 nových programov, 71 programov doktorandského štúdia, 21 žiadostí o akreditáciu habilitačného konania a konania na vymenúvanie profesorov, a výsledky vedeckej a pedagogickej práce v 21 oblastiach výskumu.
Podľa jeho slov univerzita splnila svoje ambície, odstránila nedostatky a obhájila univerzitnú pozíciu potvrdenú ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR Petrom Plavčanom, ktorý listom zo 17. mája 2016 oznámil, že univerzita zostáva univerzitnou vysokou školou.
Zároveň však treba podľa neho myslieť na akreditáciu, ktorá nás čaká, a na jej kritériá. „Ak chceme poskytovať kvalitné vzdelávanie, musí byť založené na výsledkoch výskumu,“ uviedol rektor Zelenický. UKF v Nitre vybrala 17 vedeckých tímov s akceptovaným medzinárodným výskumom, výsledkami publikačnej a projektovej činnosti, a Akreditačnej komisii predložila na posúdenie 7 špičkových vedeckých tímov, ktoré chce podporovať.
Rektor univerzity hovoril aj o zabezpečovaní kvality vzdelávania, o podpore aktivít študentov, a o investičnej činnosti. Celú prezentáciu si môžete prečítať TU.
Autor a editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová
Autor ilustračnej fotografie: Lubo Balko