Vianočné posolstvo – darovať a byť obdarovaný

Dňa 13. decembra 2016 sa vestibul budovy Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre na Triede Andreja Hlinku naplnil ľuďmi rozhodnutými obdarovať iných. Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva v spolupráci s Referátom pre vzťahy s verejnosťou a sociálne veci Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre organizovala benefičnú akciu s názvom Vianočné posolstvo - darovať a byť obdarovaný. Pozvanie odbornej garantky podujatia PhDr. Kataríny Minarovičovej, PhD. prijalo dvanásť zariadení sociálnych služieb z Nitrianskeho kraja, ktoré sú zároveň aj zariadeniami výkonu praxe študentiek a študentov odborov sociálna práca a sociálne služby a poradenstvo.
Akcia, ktorej myšlienka má na Fakulte sociálnych vied a zdravotníctva niekoľkoročnú históriu, je výnimočná v tom, že spolu so zamestnancami zariadení prišli na univerzitnú pôdu aj ich klienti, ktorí priniesli ukážky svojej práce s vianočnou tematikou. A tak sme sa mohli v predvianočnom čase zastaviť pri tých, ktorí žijú jeseň svojho života, ale ich šikovné ruky a životná múdrosť stále oslovuje mladších. Rovnako sme mohli obdivovať tvorivosť a životnú energiu detí, ktorých životné príbehy sú poznačené zlými skúsenosťami s dospelými. Ľudskú blízkosť a čistotu duše sme zažívali v rozhovoroch s ľuďmi so zdravotným postihnutím a prijímali ich radosť zo života.
Všetky stretnutia priniesli nejaký dar – pozornosť, ocenenie, uznanie, inšpirovali ľudí k uvažovaniu o dobrovoľníckej činnosti a k aktívnemu zapojeniu sa do pomoci pre tých, ktorí našu pomoc potrebujú. Zároveň sme drobnou finančnou čiastkou podporili tvorivé činnosti v zariadeniach a prostredníctvom výrobkov klientov zariadení mohli kúsok lásky posunúť našim blízkym v rodinách. Podujatie malo skvelú vianočnú atmosféru a podarilo sa mu posilniť ľudskú spolupatričnosť a dobročinnosť.
Zo srdca želáme všetkým, ktorí sa zapojili do nášho vianočného posolstva, nádherné a láskyplné Vianoce.
Autorka textu: PhDr. Miroslava Čerešníková
Autor fotografií: Lubo Balko