Pedagóg Katedry hudby sólistom v Slovenskej filharmónii

Slovenská filharmónia, ktorá sa radí medzi renomované európske koncertné inštitúcie, ponúka širokej verejnosti bohatý koncertný život za účasti špičkových interpretov a umeleckých zoskupení z celého sveta. Len výnimočne koncertný umelec dostane príležitosť prezentovať svoje interpretačné majstrovstvo na niekoľkých abonentných koncertoch v rámci jednej koncertnej sezóny. Je preto pozoruhodné, že dramaturgia Slovenskej filharmónie pozvala v krátkom čase za sebou na dva abonentné orchestrálne koncerty nášho pedagóga a zbormajstra Akademického speváckeho zboru PF UKF v Nitre Mareka Štrbáka, ktorý je súčasne špičkovým koncertným organistom.
Už 26. a 27. januára 2017 zaznela v bratislavskej Redute pod vedením ruského dirigenta Daniela Raiskina slovenská premiéra orchestrálneho diela Musica festiva pre organ a orchester op. 124 od poľského skladateľa Krzysztofa Meyera, kde sa Marek Štrbák zhostil extrémne náročného organového parta. Uvedená skladba je totiž pôvodne komponovaná pre dva organy, avšak skladateľ, vedomý si obmedzení koncertných možností takéhoto obsadenia, pripravil aj verziu pre jeden organ a orchester. Ako sám autor poznamenal: „... Organové party sú pomerne obtiažne a virtuózne, ale sólistom súčasne poskytujú dostatok príležitostí ukázať svoje interpretačné umenie.“ (Koncert si možno vypočuť na internetovej stránke Slovenskej filharmónie v rámci on-line koncertov http://stream.filharmonia.sk/video/?v=KS201701271900).
O tri týždne (15. februára 2017) sa Marek Štrbák v Slovenskej filharmónii opäť zaskvel ako sólista. Pod taktovkou slovenského dirigenta Rastislava Štúra uviedol poslucháčsky obľúbený Koncert pre organ, tympany a sláčikový orchester FP 93 francúzskeho skladateľa Francisa Poulenca.
Teší nás, že na našej univerzite pôsobia poprední slovenskí koncertní umelci, ktorí študentom odovzdávajú svoje skúsenosti a zručnosti. Marekovi Štrbákovi želáme mnoho ďalších tvorivých síl a príležitostí na dôstojnú reprezentáciu našej alma mater.
Fotografie – slovenská premiéra skladby Musica festiva od Krzysztofa Meyera. Čiernobiele fotografie zachytávajú stretnutie Mareka Štrbáka s poľským skladateľom Krzysztofom Meyerom v zákulisí bratislavskej Reduty.
Autor textu: Mgr. Alena Čierna, PhD.
Autor fotografií: Ján Lukáš
Editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová