Andrej Kiska diskutoval so študentmi

Netreba sa báť neúspechov, zmien a pádov, pretože nás robia silnejšími, občas aj zariskovať a zobrať život do vlastných rúk – to sú hlavné myšlienkové posolstvá, ktoré v utorok 14. marca 2017 odovzdal študentom Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. V univerzitnej aule sa ich zhromaždilo vyše 600, aby si vypočuli prezidentov životný príbeh a položili mu svoje otázky.
„Stratili sme úctu k vzdelaniu“, povedal prezident Kiska na margo školstva, ktoré spolu so zdravotníctvom a justíciou patria medzi jeho priority, s ktorými vstupoval do prezidentského úradu. „V priemere absolventi pedagogických fakúlt majú v porovnaní s absolventmi iných vysokých škôl o 40 percent nižšie platy. Potrebujeme do školstva dostávať najlepších ľudí, lebo to je naša budúcnosť. Keď nám nepôjde školstvo, nepôjde nám krajina.“
Prezident vyzval mladých ľudí, aby sa zapájali do spoločenského diania. „Je to aj vaša úloha – buchnite niekedy päsťou o stôl, keď cítite, že sa deje niečo zlé, povedzte svoj názor a nebojte sa ho povedať. Jeden človek Slovensko nezmení, ale milión áno.“
Študenti mali jedinečnú príležitosť spýtať sa prezidenta na problémy, ktoré ich trápia - ich otázky sa týkali záchranárstva, politiky, súdnictva, zahraničnej politiky, nových technológií, školstva, internátov, ale aj extrémizmu a tzv. mečiarových amnestií.
„Veľmi milo ma prekvapuje, ako mladí ľudia citlivo vnímajú mečiarove amnestie“, povedal nám Andrej Kiska po stretnutí so študentmi. „Hoci je to niečo, čo sa stalo relatívne dávno, mladí ľudia sú na to veľmi citliví a vnímajú to ako veľkú krivdu, ktorú treba zmeniť.“ Povedal tiež, prečo veľmi rád chodí medzi mladých ľudí. „Sú naša budúcnosť. Tí, čo sedia dnes v laviciach, za desať, dvadsať rokov budú riadiť našu spoločnosť. Preto veľmi rád chodím podiskutovať o tom, ako vidím ja ich, ale hlavne sa ich pýtať, ako vidia oni našu krajinu, čo by bolo potrebné zmeniť. Doba je zložitá a na mnohé otázky nie je jednoduché nájsť odpovede v tom zmätku informácií. Ja sa im snažím vysvetliť z môjho uhla pohľadu, ako ja vnímam domácu a zahraničnú politiku.“
Myšlienka zorganizovať stretnutie študentov univerzity s hlavou štátu vzišla z Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva a zo Študentského parlamentu UKF ešte minulý rok, avšak pre pracovné zaneprázdnenie k nemu prišlo až teraz. „Chceli sme, aby ľudia spoznali prezidenta ako človeka a sme radi, že sa nám to podarilo,“ povedal dekan FSVaZ Rastislav Rosinský.
„Návšteva pána prezidenta Andreja Kisku na našej univerzite splnila to hlavné očakávanie – očakávanie študentov, ktorí sa chceli stretnúť, vypočuť a porozprávať s pánom prezidentom“, skonštatoval po návšteve rektor Ľubomír Zelenický. „Ich prianie sme im splnili, pomohli ho naplniť a veríme, že môžu byť spokojní.“
Autor a editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová
Autor fotografií: Lubo Balko