Karneval v Riu po slovensky

Neodmysliteľnou súčasťou NUD 2017 sú hudobné, umelecké a spoločenské podujatia. Medzi tradičné patrí jednoznačne podujatie, ktoré aj tento rok nieslo názov „Karneval v Riu po slovensky“. Do tohto alegorického sprievodu boli zapojení študenti a pedagógovia Univerzity Konštantína Filozofa a Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, ktorí prechádzali v stredu 3. mája 2017 na alegorických a farebných vozoch cez mesto. Súčasťou vystúpenia boli tanečné školy, jednotlivé súbory oboch univerzít a záujmových združení Nitry. Sprievod viedli nitrianske mažoretky a o hudobný sprievod a dobrú náladu sa postarala skupina Campana Batucada, prvá škola samby na Slovensku. Ide o jedinečný orchester interpretujúci brazílsku sambu, batucadu, sambu reggae a mnohé iné žánre spojené s moderným groovom. Zakladateľom a lídrom školy je Igor Holka, ktorý predviedol skvelú bubenícku šou, dobrú náladu a energiu spolu s celým orchestrom.
Začiatok sprievodu sa odohrával na Svätoplukovom námestí pred budovou DAB v Nitre. Sprievod pokračoval cez pešiu zónu, až po areál autoškoly SPU, kde sa konal 12. ročník obľúbeného študentského podujatia s názvom Bažant Majáles, kde vystúpili známe kapely ako Medial Banana, Para, Polemic a iní.
Divákov a fanúšikov neodradilo ani nepriaznivé počasie a aj napriek intenzívnemu dažďu návštevníci zotrvali pri všetkých programoch. Veľká vďaka patrí nie len zúčastneným, ale aj organizátorom a pevne veríme, že sa všetci spolu stretneme aj budúci rok.
Cieľom 17. ročníka Nitrianskych univerzitných dní bolo prehĺbiť vzájomnú komunikáciu a spoluprácu medzi obidvoma nitrianskymi univerzitami.
Text: Scarlett Šuláková
Foto: Lubo Balko