Starnutie na Slovensku – výzvy a perspektívy

Dňa 26. apríla 2017 sa v rámci Nitrianskych univerzitných dní uskutočnila odborná prednáška PhDr. Zory Bútorovej, CSc., sociologičky a analytičky, ktorá aktuálne pôsobí na Inštitúte pre verejné otázky. Vo svojej prezentácii sa zamerala na tému „Starnutie na Slovensku – výzvy a perspektívy“. Podrobnejšie sa venovala základnej problémovej situácii, starším ľuďom medzi nami – ich spoločenskej roli, problémom a perspektívam, starším ľuďom na trhu práce, diskriminácii a rovnosti šancí, odchodu do dôchodku, otázkam veku a zdravia. Ako kľúčové sa z jej pohľadu javí zameranie na aktívne starnutie, ktoré začína už v mladom veku. Myšlienky podložila množstvom výskumných zistení, ktoré vzájomne prepájala a poskytla nové pohľady na diskutované témy. Prednášku organizovala Katedra sociálnej práce a sociálnych vied Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF v Nitre. Vedeckým garantom podujatia bola prof. PhDr. Martina Mojtová, PhD., organizačným garantom Mgr. Magdaléna Halásová, PhD. Odbornú prednášku uviedla prorektorka pre vzťahy s verejnosťou a sociálne veci PhDr. Miroslava Líšková, PhD. Sme veľmi radi, že p. Bútorová prijala naše pozvanie a dala možnosť študentom dozvedieť sa nové informácie v aktuálnej téme, akou starnutie populácie nepochybne je.
Text a foto: Mgr. Magdaléna Halásová, PhD.