UKF v Nitre súčasťou unikátneho celoeurópskeho projektu

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre sa prostredníctvom pracovníkov Fakulty prírodných vied, konkrétne Katedry zoológie a antropológie (doc. Ing. Ida Petrovičová, PhD., RNDr. Branislav Kolena, PhD., Mgr. Miroslava Šidlovská), zapojila do jedinečnej iniciatívy s názvom The European Human Biomonitoring Initiative (HBM4EU). Spoločne so  Slovenskou zdravotníckou univerzitou v Bratislave, Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave a Úradom verejného zdravotníctva SR, ktorý vystupuje v pozícii národného koordinátora (National hub), sa tak naša univerzita stala súčasťou celoeurópskeho projektu.
Projekt je výsledkom spoločného úsilia 107 partnerov z 26 krajín a Európskej komisie, spolufinancovaný z programu Horizont 2020. Hlavným cieľom iniciatívy je presadzovať ľudský biomonitoring v Európe a zabezpečiť dostatok vedeckých informácií o expozícii jej občanov chemickými látkami tak zo životného, ako aj pracovného prostredia, ich zdravotných účinkoch a vytvoriť tak ucelený informačný systém.
Priemyselný rozvoj, urbanizácia a intenzívne poľnohospodárstvo sú považované za permanentný zdroj často celoživotnej expozície cudzorodým látkam, z ktorých väčšina vykazuje vysokú biologickú účinnosť i pri veľmi nízkych koncentráciách. Xenobiotiká predstavujú látky chemickej povahy, ktoré sú súčasťou  napríklad obalov potravinárskych a  kozmetických výrobkov, stavebných materiálov, hračiek a mnohých iných produktov dennej potreby. Ľudský biomonitoring je efektívnym nástrojom pre identifikáciu, kontrolu a prevenciu expozície populácie týmto environmentálnym chemickým škodlivinám. Dôležitosť ľudského biomonitoringu spočíva v tom, že poskytuje údaje o koncentrácii chemických látok a ich metabolitov v ľudskom biologickom materiáli (moči, vlasoch, krvi, nechtoch a ď.), t.j. údaje založené na dôkazoch, ktoré predstavujú základ pre budúcu reguláciu chemických látok v prostredí.
Predmetom výskumu našich vedeckých pracovníkov je stanovenie expozície vybraným endokrinným disruptorom a ľudský biomonitoring látok s vlastnosťami narúšajúcimi endokrinný systém (najmä ftaláty a bisfenol A) a štúdium súvisiacich zdravotných dôsledkov u osôb s rôznorodým vekom, pohlavím, etnicitou a históriou zamestnania. V rámci projektu HBM4EU bude UKF v Nitre poskytovať odborné znalosti hlavne v rámci identifikácie existujúcich dát a dátových medzier a vývoja dotazníkov, ktorých distribúcia následne prebehne naprieč krajinami EÚ. Výsledky iniciatívy HBM4EU poslúžia pri podpore tvorby národných politík štátov EU a stanú sa súčasťou európskej databázy chemických látok IPCheM (The Information Platform for Chemical Monitoring), ako podkladu pre vytváranie národných a európskych zákonov k ochrane zdravia.
2016 fpv Vedecky tim
Autori textu: doc. Ing. Ida Petrovičová, PhD., RNDr. Branislav Kolena, PhD.
Fotografia: archív Katedry zoológie a antropológie FPV

Najčítanejšie články