Agrofilm 2017 na UKF v Nitre

Agrofilm je jedinečný filmový festival, ktorý v okolitom európskom priestore nemá obdobu. Výnimočný je svojím tematickým zameraním, väzbami na divákov a celý región. Je venovaný poľnohospodárstvu, potravinárstvu, výžive obyvateľstva, problematike vidieka a životu jeho obyvateľstva, ochrane prírodných zdrojov a zvyšovaniu kvality života ľudí.
V dňoch 2. až 7. októbra 2017 sa v Nitre konal 33. ročník medzinárodného filmového festivalu Agrofilm, ktorý organizuje Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum, Výskumný ústav živočíšnej výroby Nitra a Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky. Partnerom festivalu je aj Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, ktorá udeľuje Cenu rektora UKF v Nitre.
Fakulta prírodných vied UKF v Nitre opäť organizovala premietanie vybraných filmov v dňoch 3. až 5. októbra 2017, vďaka čomu sa stal Agrofilm stabilnou súčasťou medzi univerzitnými podujatiami. Každý premietací deň bol tematicky orientovaný vybranej problematike, ktorá bola obohatená o prednášku našich kolegov a spolupracovníkov. Utorok bol zameraný na Prírodu, krajinu a globálne problémy, v rámci ktorej Ing. Viera Petlušová, PhD., prednášala na tému „Ochrana a ohrozenie poľnohospodárskej pôdy v podmienkach Slovenska“. Druhý festivalový deň mal zameranie na Potraviny a zdravie človeka. Na začiatku vystúpila doc. Ing. Mária Chrenková, PhD. s prednáškou „Sú geneticky modifikované plodiny a potraviny z nich bezpečné?“. Štvrtok sa niesol v duchu geografie Geografia kolo nás, čo zvýraznila prednáška doc. RNDr. Jána Laciku, CSc., s prednáškou „Slovensko - Príroda – Ľudia“. Samotným premietaním filmov účastníkov sprevádzali RNDr. Jakub Kamenišťák a RNDr. Dominika Kaisová, doktorandi Katedry ekológie a environmentalistiky FPV UKF v Nitre.
Filmový festival Agrofilm priniesol do univerzitného prostredia opäť vysokokvalitné medzinárodné filmy, ktoré sa tešili širokému záujmu divákov. Teší nás, že medzi prítomnými nechýbali okrem študentov a pedagógov univerzity i členovia odbornej verejnosti a študenti stredných škôl.
Nakoľko partnerom Agrofilmu bola aj Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, rektor univerzity udelil cenu jednému zo súťažných filmov. Cenu rektora Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre získal film Pastorále (Maďarsko).
Autori článku: prof. RNDr. Mária Bauerová, PhD., doc. Mgr. Ivan Baláž, PhD.

Najčítanejšie články