UKF zakladajúcim členom STEM konzorcia európskych univerzít

Takmer desať rokov úspešnej partnerskej spolupráce UKF v Nitre s Vysokou školou pedagogickou vo Freiburgu (Nemecko) na riešení vedeckého projektu 7RP PRIMAS, kultúrno-edukačných projektov COMPASS a IncluSMe a v tvorbe odborných expertíz pre projekt 7RP mascil, prinieslo v roku 2017 pozvanie k založeniu unikátneho STEM konzorcia európskych univerzít. Konzorcium bude spravované Medzinárodným centrom STEM vzdelávania (International Centre for STEM Education, skratka ICSE), ktoré vzniklo na Vysokej škole pedagogickej vo Freiburgu tiež v roku 2017. STEM je medzinárodná skratka používaná pre tie oblasti vzdelávania, ktoré zahŕňajú prírodné vedy, technické a inžinierske programy a univerizné štúdium matematiky. Centrum ICSE je prvým európskym centrom pre vzdelávanie a inovácie vo vyučovaní a vzdelávaní v STEM s pôsobnosťou v akademickom prostredí. Centrum ICSE si kladie za cieľ prepájať výskum v STEM vzdelávaní medzi univerzitami a praxou, vrátane kontaktov na európske politické štruktúry. Požiadavky na vzdelanie pre 21. storočie prinášajú so sebou v oblasti STEM vzdelávania výzvy súvisiace s prírodovednou, matematickou a digitálnou gramotnosťou, záujmom žiakov a študentov o štúdium prírodovedných, technických a inžinierskych programov na stredných školách i na univerzitách s perspektívou celoživotnej kariéry na pracovných pozíciách, ktoré sú založené na STEM vzdelaní. S problematikou STEM vzdelávania súvisia i otázky rodovej rovnosti a ďalšie kultúrno-spoločenské aspekty vzdelávania a výchovy mladej generácie, vrátane digitalizácie vzdelávania. Centrum ICSE má ambície riešiť, zdieľať a manažovať výskumné projekty zaoberajúce uvedenou problematikou, prinášať overené výsledky vedeckého výskumu a transferovať ich do praxe a politických rozhodnutí v krajinách EÚ. Centrum ICSE a STEM konzorcium spája osobnosť profesorky Katji Maass, ktorej vedecká práca je sústredená v teórií vyučovania matematiky, v aktivizujúcich metódach vyučovania a v princípoch budovania medzipredmetových vzťahov STEM predmetov na všetkých úrovniach vzdelávania, vrátane prípravy a vzdelávania učiteľov.
Založenie STEM konzorcia podporilo 30 európskych univerzít, ministerstvá školstva z desiatich štátov EÚ a dvadsať centier kontinuálneho a profesionálneho vzdelávania v Európe.
UKF v Nitre aktuálne spolupracuje s členmi konzorcia na riešení projektu Erasmus+ InsluSMe a na spolurganizovaní tímovej súťaže Matematický B-deň pre žiakov stredných škôl.
UKF v Nitre sa pozvaním stať sa zakladajúcim členom STEM konzorcia dostalo významného ocenenia. Pozvanie potvrdilo, že UKF v Nitre je spoľahlivým a vítaným partnerom európskych projektov vo vzdelávaní s perspektívnou ďašieho rozvoja nielen projektových partnerstiev v oblastiach otázok STEM vzdelávania v medzinárodnej vedeckej komunite.
Text: doc. PaedDr. Soňa Čeretková, PhD.
Ďalšie informácie: https://www.ph-freiburg.de/icse

Najčítanejšie články