Stanovisko Slovenskej rektorskej konferencie k súčasnej spoločenskej situácii na Slovensku

(z mimoriadneho zasadnutia SRK 8. 3. 2018 na pôde Univerzity Komenského v Bratislave)
Slovenská rektorská konferencia vyslovila hlboké znepokojenie a zdesenie nad tragickou smrťou dvoch mladých ľudí – novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a vyjadrila sústrasť rodinám a blízkym obetí. Verejne vyzýva príslušné štátne orgány, aby tento zločin dôkladne vyšetrili. Slovenská rektorská konferencia apeluje proti akémukoľvek zasahovaniu do vyšetrovania.
Slovenská rektorská konferencia vníma súčasnú traumatizáciu a eskaláciu napätia v celej slovenskej spoločnosti a odmieta akékoľvek extrémne prejavy a manipuláciu v spoločenskej, akademickej a politickej diskusii. Je dôležité, aby štátni predstavitelia Slovenskej republiky v každej situácii uplatňovali demokratické princípy a naďalej chránili základné ľudské práva a slobody občanov.
Poslaním vysokých škôl je výchova v duchu hodnôt demokracie, humanizmu a tolerancie a vedenie študentov k tvorivému, kritickému a nezávislému mysleniu, zdravému sebavedomiu, k národnej hrdosti a občianskej zodpovednosti.
Vysoké školy stoja na pevných základoch hodnôt demokracie, humanizmu a tolerancie, akademických slobodách a akademických právach. Preto si vyhradzujeme právo na slobodné vyjadrovanie a zverejňovanie svojich názorov a možnosť zapájať sa do verejnej diskusie o spoločenských a etických otázkach, ako aj podieľať sa na formovaní občianskej spoločnosti. Každý člen akademickej obce má právo sa slobodne rozhodnúť a vyjadriť svoj názor.
S ohľadom na postavenie a budúcnosť Slovenska vyzývame všetkých politikov, médiá a členov akademickej obce, aby sme spoločne chránili hierarchiu hodnôt a uplatňovali princípy demokracie.
Bratislava 8. 3. 2018
Dr. h. c. prof. Ing. Rudolf Kropil, PhD.
prezident Slovenskej rektorskej konferencie

Najčítanejšie články