UKF na Svetovom filozofickom kongrese

V dňoch 13. – 20. augusta 2018 sa v hlavnom meste Číny, v Pekingu, konal 24. Svetový filozofický kongres (foto 1). Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre na kongrese svojou prednáškou reprezentoval prof. PaedDr. ThDr. Roman Králik, ThD. (foto 2), riaditeľ Stredoeurópskeho výskumného ústavu Sorena Kierkegaarda v Nitre (FF UKF). Prof. Roman Králik reprezentoval UKF v Nitre v medzinárodnej sekcii, ktorú organizoval Dr. h. c. Prof. Abrahim Khan (Kierkegaard Circle, University of Toronto) pod názvom Kierkegaard’s Works of Love as Resource for Learning to Be Human. V tejto významnej medzinárodnej sekcii prednášali aj Dr. Igor Tavilla (Taliansko), Prof. Pia Soltoft (Dánsko), Dr. Primož Repar (Slovinsko) a Xiaozheng Huang (Čína).
Na kongrese bolo prítomných takmer 6000 filozofov z celého sveta. Vystúpenia účastníkov kongresu boli venované súčasným filozofickým otázkam a výzvam, ako aj aktuálnym filozofickým témam.
Na podnet Dr. h. c. Prof. Abrahima Khana (foto 3) bolo zorganizovaných niekoľko zaujímavých stretnutí, počas ktorých bol zviditeľnený nielen Stredoeurópsky výskumný ústav Sorena Kierkegaarda pri FF UKF v Nitre. Predmetom diskusie bol aj ďalší rozvoj ústavu a nové perspektívy v oblasti rozvíjania medzinárodných vzťahov medzi UKF v Nitre a partnerskými inštitúciami z celého sveta. Pracovné stretnutia vytvorili priestor pre nadviazanie ďalších medzinárodných kontaktov s kolegami z Ázie (Kórea, Čína, India, Japonsko). Zaujímavé bolo tiež stretnutie s Prof. Patriciou Huntington (Arizona State University, USA) (foto 4), ktorá prejavila záujem o medzinárodnú spoluprácu s našou univerzitou. Najvýznamnejšia súčasná bádateľka a prekladateľka Sorena Kierkegaarda Dr. Wang Qi (General Secretary, Chinese Society for History of Foreign Philosophy) usporiadala slávnostnú večeru, na ktorú boli pozvaní prednášajúci zo skupiny, ktorú viedol na kongrese Prof. Abrahim Khan. Medzi VIP pozvaných hostí patril aj prof. Roman Králik.
UKF v Nitre na kongrese reprezentoval aj doc. Richard Sťahel, PhD. (FF UKF) a doc. PhDr. Michal Valčo, PhD. (FF UKF). Organizácia kongresu mala vynikajúcu úroveň, a to najmä zásluhou stoviek dobrovoľníkov, a bola ukončená veľkolepým kultúrnym programom.
kongres čína foto 1
kongres čína foto 2
kongres čína foto 3
kongres čína foto 4