Predseda Slovenskej akadémie vied na pôde univerzity

Dňa 11. marca 2015 sa uskutočnila na Fakulte prírodných vied prednáška prof. RNDr. Pavla Šajgalíka, DrSc., predsedu Slovenskej akadémie vied a vedúceho Oddelenia keramiky Ústavu anorganickej chémie SAV v Bratislave, s názvom "Metamorfózy keramiky od Věstonickej venuše po nepriestrelný pancier". Prednáška, ktorá bola prednostne určená študentom študijných programov v rámci študijných odborov fyzika a chémia, ako aj všetkým doktorandom FPV, sa stretla s veľkým záujmom študentov a pedagógov fakulty. Poslucháči vďaka prístupnej forme prednášky získali informácie o rôznych zaujímavých vlastnostiach keramických materiálov a širokej škále ich aplikácií v rôznych oblastiach (priemysel obrábacích strojov, automobilový priemysel, elektrotechnický priemysel, priemysel pre pokročilé spotrebné materiály, obrana, zdravotníctvo a pod.).

Po prednáške prof. P. Šajgalík navštívil Termofyzikálne laboratórium na Katedre fyziky orientované na výskum tradičnej keramiky, kde pokračovala už užšie zameraná diskusia na odborné problémy a pozíciu výskumu keramiky v SR.

Uvedená prednáška bola prvým podujatím z pripravovaného cyklu prednášok významných osobností z oblasti prírodných vied na FPV.