55. výročie vzdelávania maďarských pedagógov v Nitre

Dňa 30. apríla 2015 usporiadala Fakulta stredoeurópskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa oslavy 55. výročia vzdelávania maďarských pedagógov v Nitre, pretože, ako odznelo i v samotnom príhovore prodekana FSŠ pre vzdelávanie RNDr. Ladislava Szekeresa, PhD., práve Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, ako nástupcovi Pedagogického inštitútu, Pedagogickej fakulty a Vysokej školy pedagogickej, patrí nezastupiteľné miesto pri formovaní a rozvoji vzdelávania maďarských pedagógov. Naša alma mater v priebehu päťdesiatich piatich rokov vychovala viac ako 4000 absolventov pre školy s vyučovacím jazykom maďarským, pripravených zaujať svoje miesto v spoločnosti, prispieť k rozvoju jej kultúrneho a vedeckého života. A tak 55. výročie vzdelávania maďarských pedagógov v Nitre je významným medzníkom nielen v živote našej univerzity, ale aj celej maďarskej komunity na Slovensku. Pri tejto sviatočnej príležitosti sa preto organizátori rozhodli osláviť toto významné jubileum so všetkými, ktorí boli pri jeho zrode, i s tými, ktorí tu pôsobili a svojím osobným vkladom prispeli k jeho napredovaniu v priebehu päťdesiatpäťročnej histórie.
Oslavy začali v Aule Magne UKF slávnostným odovzdávaním zlatých diplomov absolventom, ktorí úspešne ukončili svoje vysokoškolské štúdium v Nitre v rokoch 1963, 1964 a 1965. Odovzdanie zlatých diplomov je vyjadrením vďaky za tvorivú a obetavú prácu v uplynulých päťdesiatich piatich rokoch.
Po slávnostnej recepcii sa za účasti rektora a prorektorov našej univerzity, dekanov a prodekanov fakúlt, emeritných rektorov a dekanov UKF, zahraničných hostí z univerzít, vysokých škôl, vedeckých akadémií, veľvyslancov, štátnych tajomníkov, predstaviteľov cirkví, poslancov NR SR, politikov i mnohých ďalších pracovníkov v oblasti médií, kultúry a vzdelávania, taktiež spolupracovníkov zo súkromného podnikateľského sektora, začalo slávnostné zasadnutie akademickej obce.
Oslavy 55. výročia vzdelávania maďarských pedagógov v Nitre boli ukončené plesom v priestoroch Študentského domova Nitra. Napokon samotné oslavy, ich príprava, organizácia i priebeh potvrdili fakt, ktorý vo svojom príhovore vyslovil rektor UKF v Nitre prof. RNDr. Ľubomír Zelenický, CSc., že Nitra sa stala kolískou ochrany etnicity aj zásluhou vzdelávania maďarských pedagógov na Slovensku.