Univerzita zrealizovala niekoľko investičných akcií

Za posledné obdobie sa na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre realizovalo viacero investičných akcií, ktoré boli financované zo Štrukturálnych fondov Európskej únie, zo zdrojov Ministerstva školstva alebo z univerzitných zdrojov.
Ešte v júli 2014 bola dokončená rekonštrukcia kuchyne vrátane jej vybavenia v Študentskom domove Brezový háj. Táto stavba vyriešila rekonštrukciu časti dvojpodlažnej budovy pre účely kuchyne a získala sa tak kapacita 1600 jedál.
V októbri 2014 sa zrealizovalo zhotovenie a montáž zvislého dopravného značenia a dopravných zariadení – deliacich ostrovčekov na mestskej komunikácii na Nábreží mládeže. Zvýšila sa tak kapacita parkovacích miest pre zamestnancov a študentov v blízkosti školy, ktorí môžu využiť parkovanie prostredníctvom parkovacej karty.
V rámci projektu "Zvýšenie kvality ubytovacej a vzdelávacej infraštruktúry na UKF v Nitre" boli v priebehu roku 2015 ukončené tri aktivity. V marci 2015 bolo dokončené zateplenie budovy Študentského domova Nitra, čím sa komplexne vyriešila sanácia a obnova fasády, zateplenie a izolácia časti strechy nad strojovňou. Z toho istého projektu sa v máji 2015 dokončila výmena okien a dverí Študentského domova Brezový háj, čím sa začala predpokladaná celková rekonštrukcia internátu a tým vytvorenie ďalších ubytovacích priestorov pre študentov, vrátane ostatných priestorov s tým súvisiacich. Treťou aktivitou bolo zateplenie Študentského domova Zobor, ktoré bolo ukončené v júli 2015. Jeho realizáciou sa komplexne vyriešili energetické nároky na vykurovanie celého komplexu a zároveň sa dosiahla nová úroveň estetiky vzhľadu jednotlivých objektov. Práce zahŕňali zateplenie obvodového plášťa, sanáciu loggií a zateplenie a izoláciu časti strechy.
Od septembra 2015 sa užívatelia bazénu tešia väčšiemu komfortu, a to vďaka obnove a prístavbe spŕch k budove, kde sa bazén nachádza. Týmto sa vytvoril samostatný priestor šatní pre mužov a ženy, a pribudli 4 kusy spŕch. Takisto sa zrealizovali: nový rozvod vody, vnútorná vzduchotechnika, batérie, nové obklady, sprchové kúty a omietky.
V októbri 2015 bolo ukončené zateplenie obvodových stien a strechy, spojené s výmenou okien na dvoch budovách Katedry botaniky a genetiky a Katedry zoológie a antropológie Fakulty prírodných vied UKF v Nitre. Realizáciou týchto prác sa podstatným spôsobom znížia náklady na prevádzku obidvoch budov.
V rámci projektu „Rozvojom infraštruktúry k zlepšeniu podmienok vzdelávacieho procesu na UKF v Nitre“ bola v septembri 2015 dokončená a odovzdaná nová budova Katedry hudby Pedagogickej fakulty na Dražovskej ul. č. 4, ktorá bola skolaudovaná a v súčasnosti sa čaká na pozitívne vyjadrenia dotknutých úradov.
Projektová aktivita bola zameraná na výstavbu tejto budovy kvôli nedostačujúcim priestorom, v ktorých katedra v súčasnosti sídli. Jej realizáciou sa dosiahlo vybudovanie 15 nových učební v rámci budovy, ktorá bude slúžiť nielen študentom Katedry hudby, ale aj príbuzných odborov – kulturológie, predškolskej a elementárnej pedagogiky, masmediálnej komunikácie... Predpoklad je, že nové priestory bude využívať približne 1000 študentov Pedagogickej a Filozofickej fakulty. Rozšírením a skvalitnením vzdelávacích priestorov bude univerzita poskytovať kvalitnejšie podmienky pre vzdelávanie študentov.
Autor a editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová
Ilustračné foto: Lubo Balko