Cena rektora za celoživotné dielo pre prof. Bélu Lászlóa

Dňa 16. júla 2015 sa v priestoroch Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre konal krst knihy vydanej z príležitosti 75. výročia narodenia prof. RNDr. Bélu Lászlóa, CSc. Pri tejto príležitosti mu rektor univerzity prof. RNDr. Ľubomír Zelenický, CSc., udelil Cenu rektora za celoživotné dielo. Toto ocenenie bolo navrhnuté za celoživotnú pedagogickú i vedecko-výskumnú prácu i riadiacu prácu v oblasti vysokého školstva. Prof. RNDr. Béla László, CSc., pracovník Ústavu pre vzdelávanie pedagógov FSŠ UKF v Nitre, pôsobí na našej alma mater od roku 1963. Vo svojom vedeckom výskume sa orientuje na teóriu vyučovania matematiky a dejiny školského vzdelávania národnostných menšín, čo dokumentuje aj jeho publikačná a projektová činnosť. S prvou oblasťou jeho vedecko-výskumnej činnosti úzko súvisí aj jeho vzdelávacia činnosť. Jeho prítomnosť v akademickom prostredí sa prejavuje nielen v schopnosti vzbudiť záujem študentov o algebru, problematiku teórie čísel či zväzkov, ale aj v systematickom prehlbovaní matematickej gramotnosti vysokoškolských študentov, v ich kvalitnej príprave, ktorá výrazne determinuje aj úroveň matematického vzdelávania na Slovensku. Od roku 2004 pracuje na FSŠ. V roku 2003 ho rektor univerzity menoval za člena pracovnej komisie, ktorej úlohou bolo zabezpečiť realizáciu projektu FSŠ po obsahovej, organizačnej a administratívnej stránke. Od vzniku FSŠ do roku 2007 pôsobil vo funkcii dekana Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre.