Interview Day ponúkol študentom pohovory so zamestnávateľmi

Študenti Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, ktorí sa zaujímajú o psychológiu či personalistiku a takisto študenti, ktorí sú zdatní v anglickom jazyku alebo v informatike, mali v stredu 22. marca 2017 jedinečnú príležitosť zúčastniť sa akcie s názvom Interview Day.
„Na jeseň sme spoločne s vašou univerzitou organizovali Kariérny deň, kde sme predstavili firmy, ktoré majú záujem o zamestnanie absolventov UKF v Nitre, a takisto diskusiu Table talk, kedy sa mohli študenti stretnúť s firmami a rozprávať sa s nimi o tom, aké majú pracovné ponuky, aké sú možnosti ich rastu a podobne. Dnešný Interview Day je vyvrcholením tejto série podujatí,“ informoval Miroslav Koleník z Národného kariérneho centra, ktoré bolo spoluorganizátorom akcie. „Chceme, aby študenti tesne predtým, ako budú končiť svoje štúdium na univerzitách, mali možnosť získať reálnu pracovnú ponuku.“
Na UKF v Nitre preto pozvali niekoľko zamestnávateľov, vo finále prišlo desať firiem vhodných pre jazykovo zdatných študentov a päť pre študentov informatiky. Boli medzi nimi aj personálne agentúry, ktoré majú širokospektrálnejšie ponuky aj z iných regiónov, a takisto zamestnávatelia spojení s regiónom Nitry. „Študenti sa s nimi mohli najprv rozprávať počas tzv. Table talk diskusie a pýtať sa ich na podrobnosti o tom, aké ponúkajú pracovné pozície či pracovné podmienky,“ povedal Miroslav Koleník. „Dôležité je, že potom mohli absolvovať pohovor, žiadať o konkrétnu pozíciu a odovzdať životopis firme, ktorá s nimi môže následne komunikovať. Chceme, aby výsledok bol v ideálnom prípade ten, že študenti získajú pracovnú ponuku.“
Nechýbala ani ukážka Assessment centra, ktoré je zabehnutou súčasťou výberových pohovorov, avšak pre veľa ľudí zostáva veľkou neznámou. Organizátori preto chceli, aby študenti na vlastnej koži zažili, ako Assessment centrum prebieha, mohli sa naň lepšie pripraviť a mali tak väčšiu šancu získať zamestnanie.
Assessment centrum je moderná diagnostická metóda, ktorá zamestnávateľovi umožňuje komplexné zmapovanie schopností uchádzačov o pozíciu. Počas jeho priebehu účastníci prechádzajú radom individuálnych a skupinových situácií (profesijná psychodiagnostika, výkonové testy, modelové situácie, prípadové štúdie, hranie rolí a pod.), ktoré svojou povahou zodpovedajú kompetenciám potrebným na úspech na danej pozícii a v danej organizácii.
Práve ukážka takéhoto centra bola vhodná aj pre študentov psychológie, ktorí by chceli v budúcnosti pracovať ako personalisti.
Interview Day bol prvou aktivitou svojho druhu na slovenských univerzitách, a zúčastnilo sa ho približne 40 študentov informatiky a 70 študentov jazykov.
„Bola to možnosť pre končiacich študentov alebo pre študentov, ktorí sa orientujú na trhu práce zažiť si prijímací pohovor na univerzite,“ povedala prorektorka pre vzťahy s verejnosťou a sociálne veci Miroslava Líšková. „Keď môžeme študentovi pomôcť pri výbere zamestnania, ktoré korešponduje s jeho odborom, tak to mileradi urobíme.“
Autor a editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová
Autor fotografií: Lubo Balko