Elektronické označovanie publikácií spustené

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre sa stala oficiálnym právoplatným členom medzinárodnej organizácie Crossref. Koordinátorom a reprezentantom univerzity v systéme Crossref je Univerzitná knižnica UKF v Nitre, ktorá zabezpečuje exporty metadát do systému Crossref. Univerzita týmto získava možnosť prideľovania DOI identifikátora všetkým vedeckým príspevkom, ktoré sú publikované v časopisoch, resp. v zborníkoch školy a sú on-line dostupné na webe. Trvalý identifikátor digitálneho objektu jednoznačne identifikuje digitálny objekt v globálnej sieti internetu. Je štandardom ISO a pridelený trvalý prefix pre UKF v Nitre je 10.17846.

DOI tvorí alfanumerický reťazec znakov. Skladá sa z prefixu, ktorý je pridelený každej inštitúcii registračnou agentúrou a sufixu, ktorý si UKF určí sama. V rámci jedného zdroja (časopisu/zborníka...) i v rámci rovnakej inštitúcie je vhodné, aby bol sufix jednotný. Povolené sú ľubovoľné znakové reťazce oddelené bodkou, lomkou, pomlčkou. Podrobné informácie o syntaxe sufixu sú k dispozícií na webe manuálu CrossRef.

• Prefix pre UKF: 10.17846
    • 10: identifikátor systému DOI
    • 17846: identifikátor UKF v systéme DOI
  • Sufix pre UKF:
    • trvalá skratka názvu zdroja (časopisu, zborníka) rok, ročník, číslo, strany

Bližšie pokyny a informácie o pridelenie DOI identifikátorov získa záujemca na pripravovanej webovej stránke Univerzitnej knižnice v záložke Služby - Koordinácia DOI: https://www.uk.ukf.sk/sk/sluzby.