Festival Agrofilm na UKF opäť prezenčne

Naša univerzita sa aj tento rok pripája k organizácii v poradí už 38. ročníka medzinárodného filmového festivalu dokumentárnych filmov s názvom Agrofilm 2022, po dvoch rokoch poznačených protikovidovými opatreniami opäť prezenčnou formou. Festival si kladie za cieľ priblížiť všetkým záujemcom rozmanitý svet poľnohospodárstva, neobyčajného vidieka, trvalo udržateľného využívania zdrojov, potravinárstva, ale aj vedy a výskumu. Tohtoročný festival sa uskutoční v dňoch 3. – 8. októbra 2022.
Hlavným organizátorom festivalu je Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum Nitra (NPPC) – Výskumný ústav živočíšnej výroby v Lužiankach. Okrem budovy NPPC budú filmy premietané na našej univerzite, Slovenskej poľnohospodárskej univerzite, Univerzite Komenského v Bratislave, Technickej univerzite vo Zvolene, Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, v múzeu TANAP v Tatranskej Lomnici, v Brezne a v Trnave.
Na aktuálny ročník prihlásili tvorcovia 91 filmov z 24 krajín, pričom do hlavnej súťaže postúpilo 34 filmov, z ktorých bude vyberať víťazov medzinárodná porota. Ambasádorkou festivalu sa stala Zuzana Smatanová.
A1 agrofilm poster 2022
UKF v Nitre je prostredníctvom Fakulty prírodných vied a informatiky už niekoľkoročným tradičným partnerom festivalu a zároveň aj jedným z prvých v rámci slovenských univerzít. Premietanie vybraných filmov sa na našej univerzite organizuje v dvoch dňoch – 4. a 5. októbra 2022.
Prvý premietací deň je tematicky orientovaný na ekologicko-geografickú oblasť s úvodnou odbornou prednáškou RNDr. Kataríny Vilinovej, PhD., z Katedry geografie, geoinformatiky a regionálneho rozvoja s názvom Priestorové aspekty vybraných ukazovateľov zdravotného stavu obyvateľstva Slovenska. Druhý premietací deň je v znamení biologickej témy s úvodnou prednáškou doc. RNDr. Martina Moroviča, PhD., z Katedry zoológie a antropológie s názvom Jadierko ako marker kvality raných embryí cicavcov. Celkovo bude v priestoroch UKF premietnutých 13 filmov zo slovenskej, českej, nemeckej a belgickej produkcie.
Na premietanie filmov srdečne pozývame nielen študentov a pedagógov našej univerzity, ale aj študentov stredných škôl a všetkých záujemcov o uvedenú problematiku.
Text: prof. RNDr. Mária Bauerová, PhD. – prorektorka pre vedeckovýskumnú činnosť UKF, prof. RNDr. Radoslav Omelka, PhD. – prodekan pre vedeckovýskumnú činnosť FPV

Uverejnené: 26. septembra 2022