Vo videoklipe účinkujú aj dvaja študenti UKF

Kapela Kiss Zenészek vznikla pod vedením učiteľa Kristófa Kissa na pôde Základnej umeleckej školy v roku 2013 v Balogu nad Ipľom v okrese Veľký Krtíš. Názov skupiny nesie meno učiteľa, slovo „zenészek“ znamená hudobníci. Tromi zakladajúcimi členmi boli speváčka Natália Böjtös, huslista Máté Csáky a klávesák Reinold Benko. Počas rokov sa skupina rozrástla – pribudli speváčka Réka Hlavács, basgitarista Dávid Balla a bubeník Máté Szarka.
„Na začiatku sme hrali prebraté prepracované popové skladby a len pred 3 rokmi, počas prvej karantény covid-19, sme sa pustili do skladania vlastných pesničiek,“ hovorí Máté Csáky. „Štýlovo hráme popovú hudbu s akustickými prvkami, ale v našich v pesničkách môžu poslucháči nájsť aj prvky ľudovej hudby.“
Kapela sa aktuálne môže pochváliť novým videoklipom ku skladbe Nem értem, miért (po slovensky Nechápem, prečo). Video vzniklo počas novembra 2023, prípravy a organizácia sa začali už pár mesiacov predtým. Réžiu a scenár v spolupráci s kameramanom Mátyásom Csáky mala na starosti Natália Böjtös. Okrem iných v klipe účinkujú Máté Csáky, študent 3. ročníka bakalárskeho štúdia učiteľstva maďarského jazyka a literatúry a hudobného umenia na Fakulte stredoeurópskych štúdií UKF, a Zsolt Fabian, ktorý je tretiakom bakalárskeho štúdia učiteľstva telesnej výchovy a informatiky na Fakulte prírodných vied a informatiky UKF.
R kapela01w
„Zsolt síce členom kapely nie je, ale napriek tomu vo videoklipe vystupuje – hrá rolu toho správneho chlapca v „kastingu“ na nového partnera,“ podotkol Maté Csáky.
„Hlavnou myšlienkou pesničky je otázka, prečo som sa zaľúbila, ako to už prezrádza aj názov skladby,“ hovorí Natália, speváčka a autorka textu, v ktorom rozoberá svoje pocity a myšlienky po rozchode s priateľom.
Kapela má na konte cez 10 skladieb, vydané s videoklipom sú ich 3 vlastné a 4 ďalšie na prebraté pesničky, ktoré natočil a postrihal kameraman Mátyás Csáky. V štúdiu majú rozpracované aj ďalšie pesničky a scenáre pre nové klipy, ale nechcú nič unáhliť.
R kapela02w
„Kvalita je veľmi dôležitá – pri texte, hudbe aj v stvárnení videoklipu, preto naše skladby nevychádzajú tak často. Do piesní, ktoré už teraz nájdete na streamovacích platformách ako Spotify, Apple Music, YouTube music, sme dali maximum času a energie, tak isto to plánujeme robiť aj s nasledujúcimi skladbami,“ povedal Reinold Benko k repertoáru skupiny.
Kiss Zenészek plánuje klubové koncerty, na jar a v lete festivaly a mestské podujatia. „Boli by sme veľmi radi, keby sme v blízkej budúcnosti mohli hrať aj v Nitre,“ uzavreli členovia kapely.

Spracovala: Ing. Jana Černáková, R – Oddelenie médií
Foto: archív kapely