Jubileum profesora Štefana Hrašku

Dr. h. c. prof. Ing. Štefan Hraška, DrSc. patrí medzi neprehliadnuteľné osobnosti našej fakulty a tiež univerzity. Svoje významné vedecko-odborné a pedagogické skúsenosti začal uplatňovať na našom pracovisku od r. 1994, po predošlom pôsobení na VŠP v Nitre vo funkcii vedúceho Katedry šľachtenia a ochrany rastlín a prorektora a tiež na Výskumnom ústave rastlinnej výroby v Piešťanoch, kde pôsobil vo funkcii riaditeľa. Bol výraznou osobnosťou Katedry botaniky a genetiky, uznávaným pedagógom a autoritou pre študentov a spolupracovníkov. S charakteristickým entuziazmom a osobným záujmom nás všetkých povzbudzoval k aktívnosti, nabádal k spolupráci a otvorenosti vo vedecko-pedagogickom prostredí.
Sme nesmierne radi, že môžeme až do súčasnosti zdieľať skúsenosti, vedomosti, vedeckú erudíciu a prehľad prof. Hrašku. Veľmi významne sa zaslúžil o etablovanie neučiteľského štúdia biológie na UKF v Nitre, čoho výsledkom je akreditácia všetkých stupňov vzdelávania v tomto odbore, súčasne aj s možnosťou uskutočňovať habilitačné a inauguračné konanie, čím prispel aj vo funkcii predsedu habilitačných a inauguračných komisií ku kvalifikačnému rastu najmä mladých pracovníkov nielen našich biologických katedier, ale aj pracovníkov iných univerzít na Slovensku. Bol taktiež jeden z prvých iniciátorov rozvoja odbornej praxe študentov „neučiteľskej“ Biológie na FPVaI, čo viedlo k rozvoju spolupráce s ústavmi SAV ako aj rezortnými ústavmi pôdohospodárskeho zamerania.
FPVaI Hraska 90 01w
Mnohí sme mali tú česť byť účastní na spoločnej tvorbe učebných textov, monografií alebo vedeckých článkov a viacerí súčasní členovia nášho pracoviska boli aj študentmi prof. Hrašku. Nebolo prekvapením, že jeho aktívne pôsobenie v rozvoji medzinárodnej spolupráce nezostalo bez povšimnutia, a v roku 2012 mu bol v aule Pedagogickej univerzity v Krakove udelený čestný doktorát.
Milou náhodou jeho jubilejného roka je aj skutočnosť, že v ankete Slovenka roka 2023 v kategórii zdravotníctvo bola nominovaná aj MUDr. Dagmar Kutnárová, PhD., ktorej školiteľom dizertačnej práce bol práve prof. Hraška.
Deväťdesiatročnému jubilantovi srdečne blahoželáme a prajeme veľa zdravia.
Kolektív Katedry botaniky a genetiky FPVaI

Uverejnené: 16. januára 2024