Pripomíname si výročie úmrtia patróna univerzity

Naša univerzita nesie meno výraznej osobnosti v histórii nášho mesta, Slovenska aj Európy. Dňa 14. februára si pripomíname už 1155. výročie úmrtia spolupatróna Európy. sv. Konštantína. Brat sv. Metoda, ktorý pred smrťou prijal mníšske meno Cyril, bol byzantským kňazom, teológom, misionárom, filozofom, jazykovedcom i prekladateľom. Narodil sa v roku 827 v byzantskom Solúne (dnešné Grécko), vzdelanie získal v Konštantínopole, kde aj neskôr pôsobil na vysokej škole. Ovládal niekoľko jazykov. Byzantský cisár Michal III. ho spolu s bratom Metodom v roku 863 poveril vykonať misiu na Veľkú Moravu. Obaja bratia sa stali tvorcami hlaholiky, prekladateľmi bohoslužobných kníh, šíriteľmi viery a vzdelanosti na našom území. Schválenie slovanskej liturgie aj pre západnú cirkev získali u pápeža Hadriána II. Konštantín – Cyril zomrel 14. februára 869, pochovali ho v Bazilike sv. Klimenta v Ríme.
K pomenovaniu našej školy po vierozvestcovi došlo v polovici 90. rokov minulého storočia.  Jej dynamický, spoločenské zmeny reflektujúci vývoj vyústil v roku 1996 k premenovaniu vtedy Vysokej školy pedagogickej v Nitre na Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre. Jej vznik schválila Národná rada SR 23. októbra 1996, pričom slávnostná inaugurácia sa za prítomnosti zástupcov vlády, ministerstva školstva, predstaviteľov akademickej sféry, cirkvi, kraja i mesta uskutočnila 13. februára 1997.

Predstavitelia univerzity pred sochou sv. Konštantína Filozofa pri príležitosti návštevy  apoštolského nuncia J. E. Nicolu Girasoliho na pôde UKF.
Sv. Konštantín Filozof je v našej škole prítomný nielen duchovne v atribútoch a poslaní vzdelávania, ale aj v kruhovom logu UKF v Nitre, ktoré vytvoril akademický maliar Jozef Dobiš, bývalý pedagóg Katedry výtvarnej tvorby a výchovy Pedagogickej fakulty UKF, dnes riaditeľ Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Nitre. K vytvoreniu loga sa inšpiroval motívom detailu z fresky s názvom Particular Judgement z chrámu sv. Klimenta v Ríme, kde sú zobrazení Konštantín aj Metod. Byzantského vzdelanca Konštantína Filozofa pripomína aj jeho socha v areáli UKF, ktorú pri príležitosti  jubilejného Cyrilo-metodského roka 2013  (pri 1 150. výročí od príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu) na podnet členov Nadácie sv. Konštantína Filozofa pri Nitrianskom biskupstve vytvoril sochár Juraj Brišák a nitriansky sídelný biskup Mons. Viliam Judák požehnal. V Katedrále sv. Emeráma na Nitrianskom hrade je uložená relikvia sv. Konštantína Cyrila. Relikviár v podobe gotického chrámu pochádza z Ríma, ukrýva schránku s ostatkami svätca.

Spracovala Ing. Jana Černáková, R – Oddelenie médií
Foto: Lubo Balko, R – Oddelenie médií