Rektor vymenoval nového dekana FSŠ

Na základe výsledku neverejného zasadnutia volebného zhromaždenia pre výberové konanie na obsadenie postu dekana Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF, ktoré sa konalo 1. februára 2024, rektor univerzity prof. RNDr. Libor Vozár, CSc., vymenoval nového dekana tejto fakulty. Menovací dekrét 19. februára 2024 odovzdal RNDr. Ladislavovi Szekeresovi, PhD., ktorý sa svojej funkcie oficiálne ujme 1. apríla 2024. Pri slávnostnom akte boli prítomní aj prorektorka pre vedeckovýskumnú činnosť prof. RNDr. Mária Bauerová, PhD., doterajšia dekanka FSŠ dr. habil. PaedDr. Žofia Bárcziová, PhD., a doc. PhDr. Ján Gallik, PhD., riaditeľ Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ.
Vymenovaniu nového dekana FSŠ predchádzalo verejné vypočutie uchádzača na túto funkciu. RNDr. Ladislav Szekeres, PhD., doposiaľ prodekan pre vzdelávanie FSŠ, na ňom predstavil svoje vízie a tézy v stratégii rozvoja fakulty. Po verejnom vypočutí nasledovalo neverejné zasadnutie volebného zhromaždenia, ktoré uchádzača o tento post RNDr. Szekeresa zvolilo do funkcie dekana FSŠ na najbližšie štyri roky.
„Mojou prioritou na poste dekana fakulty bude v najbližšom období najmä zvýšenie počtu študentov a rozšírenie ponuky študijných programov fakulty," uviedol nový dekan FSŠ.
RNDr. Ladislav Szekeres, PhD., na našej univerzite pôsobí už 26 rokov. Je absolventom Gymnázia v Nových Zámkoch s vyučovacím jazykom maďarským.
Na bývalej Vysokej škole pedagogickej v Nitre vyštudoval odbor učiteľstvo biológie a chémie. Magisterský diplom získal v roku 1998 a v tom istom roku bol prijatý na doktorandské štúdium v odbore všeobecná biológia na Fakultu prírodných vied UKF. V roku 1999 sa stal zamestnancom našej univerzity – konkrétne Katedry zoológie a antropológie FPV UKF. V období konštituovania Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF zmenil pôsobisko a svoje znalosti a skúsenosti od roku 2004 uplatňuje na tejto fakulte ako odborný asistent na Ústave pre vzdelávanie pedagógov FSŠ, neskôr sa stal zástupcom riaditeľa tohto ústavu. Od roku 2014 zastával aj post prodekana pre vzdelávanie FSŠ.
Odborné a vedecké zameranie Ladislava Szekeresa sa orientuje na ekológiu, zoológiu, didaktiku biológie a prírodovedy. Je zodpovedným riešiteľom a spoluriešiteľom 17 domácich i medzinárodných vedeckých, kultúrno-edukačných, rozvojových a iných projektov.

Text: Ing. Jana Černáková, R – Oddelenie médií
Foto: Lubo Balko, R – Oddelenie médií