Medzinárodná spolupráca UKF s Kamerunom

UKF v Nitre zastúpená jej rektorom prof. RNDr. Liborom Vozárom, CSc., získala v rámci Kľúčovej akcie 1 – Vzdelávacia mobilita jednotlivcov/Mobilitné projekty vysokých škôl medzi krajinami programu a partnerskými krajinami (projekt číslo 2022-1-SK01-KA171-HED-000078497) finančný grant na rozvoj medzinárodnej spolupráce s Kamerunom v oblasti Teacher TrainingLiterature and Linguistics. Projektový návrh (Kamerun) na základe predošlej medzinárodnej spolupráce s touto krajinou vypracovala doc. PhDr. Mária Hricková, PhD., (Katedra anglistiky a amerikanistiky, FF). Precízne spracovaný projektový návrh zaradila prorektorka pre medzinárodné vzťahy, doc. PhDr. Martina Pavlíková, PhD., túto krajinu do prihlášky projektu Erasmus+ KA171 – Výzva 2022.
R Kamerun01w
Krajina leží v oblasti rovníkovej Afriky medzi Nigériou, Čadom, Stredoafrickou republikou, Kongom, Gabonom a Rovníkovou Guineou. Okrem pozoruhodného kultúrneho dedičstva je táto prezidentská republika unikátna svojou biodiverzitou, vysokými horami, pralesmi či početnými prírodnými parkami. Nadväzujúc na viacročnú spoluprácu medzi University of Yaoundé I a UKF v Nitre sa v dňoch 17. – 30. januára 2024 uskutočnila mobilita doc. PhDr. Márie Hrickovej, PhD., z Katedry anglistiky a amerikanistiky a Mgr. Petra Kocinu, PhD., LL.M. z Katedry etiky a estetiky FF UKF v Nitre.
R Kamerun02w
Pracovná cesta Márie Hrickovej a Petra Kocinu bola zameraná na vyučovanie. Prednášky a semináre Petra Kocinu pre študentov Department of English, University of Yaoundé I sa venovali problematike dopadu transformácie normatívnych systémov na vzdelávací proces a vyžitiu adlerovskej etiky v pedagogickej praxi. Mária Hricková prednášala o interpretácii umeleckého textu s akcentom na obraznosť a symboliku poézie. Súčasťou pracovnej cesty bolo aj viacero rokovaní s členmi Department of English a ďalšími katedrami o budúcich aktivitách (spoločné online vyučovanie, publikačné aktivity, projektové aktivity a iné). Prednášky mali pozitívny ohlas a mimoriadne zaujímavá bola aj neformálna diskusia so študentmi a študentkami univerzity. Vzdelávacia mobilita vytvorila priestor pre vzájomné kultúrne obohatenie.
R Kamerun03w
Očakávaný prínos Erasmus+ mobilít spočíva najmä v internacionalizácii oboch partnerských univerzít a v modernizácii vyučovacieho procesu v Kamerune, a to na základe získaných poznatkov od pracovníkov UKF. Ďalšou fázou projektu sú plánované incoming mobility kolegov z Kamerunu, ktoré budú realizované na pôde FF UKF.

Text: doc. PhDr. Mária Hricková, PhD., FF – Katedra anglistiky a amerikanistiky, Mgr. Peter Kocina, PhD., LL.M., FF – Katedra etiky a estetiky, R – Oddelenie pre medzinárodné vzťahy
Foto: súkromný fotoarchív Petra Kocinu

Uverejnené: 21. februára 2024