L3-banner-univerzita

Nový termín Európskej noci výskumníkov

Pandémia koronavírusu, ktorá zasiahla celú Európu a konanie podujatí, sa nevyhla ani organizácii Európskej noci výskumníkov. V dôsledku toho po prvýkrát od svojho vzniku festival vedy zmení dátum a podobu. Namiesto posledného septembrového piatku sa festival vedy v celej Európe uskutoční 27. novembra 2020 a v zmenenom formáte.
Aj napriek aktuálnej situácii spôsobenej pandémiou koronavírusu a opatreniam, ktoré v jej dôsledku platia, chcú organizátori aj tento rok pripraviť pútavý program pre čo najširšie publikum. „Vzhľadom na nemožnosť realizovať podujatia v tradičnom formáte – stretnutiami verejnosti s vedcami na netradičných miestach, ako tomu bolo už od vzniku Noci výskumníkov, pripravujeme novú formu a podobu festivalu vedy,” uviedla Martina Šinková, projektová manažérka Európskej noci výskumníkov.
Tohtoročné aktivity festivalu vedy budú sústredené do online priestoru a do škôl po celom Slovensku. Program novembrovej Noci výskumníkov bude pozostávať z online štúdia, ktoré divákom prinesie pútavé rozhovory a prezentácie popredných slovenských vedcov. Súčasne s tým bude prebiehať online formát Science café, kde budú mať návštevníci možnosť diskutovať a pýtať sa priamo vedcov a inovátorov. Ďalšou časťou Noci výskumníkov budú návštevy vedcov na školách po celom Slovensku, ktorí navštívia základnú alebo strednú školu, ktorú absolvovali a prostredníctvom prezentácie aj priamej interakcie budú motivovať študentov, aby sa rozhodli pre vedeckú kariéru. „Naši vedci budú mať počas Noci výskumníkov možnosť navštíviť školy, ktoré dali základ ich ďalšiemu štúdiu a vedeckej kariére a zároveň tak motivovať ďalšie generácie, aby sa o vedu zaujímali,“ povedal Pavol Šajgalík, predseda Slovenskej akadémie vied, ktorá je partnerom podujatia.
europska noc vyskumnikov
Ďalšie novinky budú organizátori prezentovať postupne počas jesene tohto roku. „Noc výskumníkov je tradičným podujatím, ktoré každoročne ponúka pestrý program a prináša tak vedu bližšie k ľuďom a študentom. Preto sme radi, že aj napriek aktuálnej situácii sa program uskutoční a prenesie sa do online priestoru a na školy,“ dodal Ján Kyselovič, generálny riaditeľ Centra vedecko-technických informácií SR.
Všetky dôležité informácie k možnému zapojeniu a účasti na Európskej noci výskumníkov tak pre vedeckých pracovníkov, ako aj pre školy a návštevníkov budú zverejňované na www.nocvyskumnikov.sk a na sociálnych sieťach podujatia.
Európska noc výskumníkov je najväčším celoeurópskym festivalom vedy, ktorý sa už viac ako desať rokov uskutočňuje aj na Slovensku s podporou Európskej komisie. Podujatie organizuje Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity s partnermi – Slovenskou akadémiou vied, Centrom vedecko-technických informácií SR a portálom Euractiv.sk. Projekt je financovaný z program Európskej únie na podporu výskumu a inovácií Horizont 2020 v rámci grantu Marie Skłodowska-Curie.

Odber noviniek e-mailom

Kontaktné informácie

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Tr. A. Hlinku 1, 949 01 Nitra
tel: +421 37 6408 111
e-mail:
IČO: 00157716
DIČ: 2021246590
IČ DPH: SK 2021246590
 
 
fb ikona

Mediálni partneri

logo nitraden web logo dab
logo mlyny Nitricka logo web
logo centro male logo nr24
logo NISYS noveRE logo Divadelná Nitra 2018radio plus logo