L3-banner-univerzita

Pôžičky z fondu na podporu vzdelávania

Fond na podporu vzdelávania vznikol 1. novembra 2013 zákonom č. 396/2012 Z. z. o Fonde na podporu vzdelávania ako právny nástupca Študentského pôžičkového fondu a Pôžičkového fondu pre začínajúcich pedagógov.
Hlavnou činnosťou Fondu na podporu vzdelávania je poskytovanie pôžičiek za zvýhodnených podmienok vybraným cieľovým skupinám a umožnenie prístupu k vzdelaniu čo najširšiemu okruhu záujemcov o vysokoškolské vzdelanie.
Pri svojej činnosti fond úzko spolupracuje s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, Študentskou radou vysokých škôl, ako aj s Asociáciou doktorandov Slovenska.
Postup pre poskytovanie pôžičiek upravuje zákon o fonde a jeho podrobnosti vnútorný predpis fondu, ktorým sa určujú pravidlá na posudzovanie žiadostí o pôžičku, vrátane vyčlenenia objemu finančných prostriedkov pre príslušný akademický rok.
Podmienky získania pôžičky z FNPV pre študentov a doktorandov:
  • žiadosť o pôžičku môže študent podať vtedy, ak je zapísaný do ročníka v príslušnom stupni VŠ v príslušnom akademickom roku,
  • má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky alebo
  • je v postavení Slováka žijúceho v zahraničí alebo
  • je občanom Európskej únie, ktorý má právo na trvalý pobyt na území SR, alebo je jeho rodinným príslušníkom.
Pôžička nebude poskytovaná žiadateľovi, ktorému už v minulosti bolo poskytnutých šesť pôžičiek, do počtu šiestich pôžičiek sa počítajú aj pôžičky poskytnuté Študentským pôžičkovým fondom.
Na poskytnutie pôžičky z FNPV nie je právny nárok. Pôžička sa neschvaľuje v správnom konaní.
Výhody študentskej pôžičky:
  • Počas štúdia na vysokej škole sa pôžička neúročí a ani nespláca.
  • Vedenie účtu, ako aj elektronický výpis účtu, sú bezplatné.
  • Počas trvania materskej dovolenky, rodičovskej dovolenky alebo ako uchádzač o zamestnanie evidovaný na ÚPSVaR má študent nárok na odklad splátok.
  • Pôžička sa úročí nízkou sadzbou, iba 3 % p. a. (ročné úrokové obdobie).
  • Fond poisťuje každého klienta pre prípad trvalého úrazu alebo smrti, čo znamená, že v takýchto prípadoch bude splácanie pôžičky hradené z poistenia a študent a jeho rodinní príslušníci budú od splátok oslobodení.
  • Lehota splatnosti pôžičky môže byť až 10 rokov, študent pôžičku začína splácať až po ukončení VŠ.
Výška pôžičky, o ktorú môže študent I. a II. stupňa VŠ štúdia požiadať sa každoročne mení, pohybuje sa v rozmedzí od 500 € do 2 500 €, maximálna výška pôžičky pre študentov III. stupňa VŠ štúdia je spravidla stanovená na 5 000 €.
Fond prijíma žiadosti v 1. termíne do 15. septembra a v 2. termíne do 31. októbra. Následne fond vykoná posúdenie splnenia podmienok poskytovania pôžičiek, najmä vo vzťahu k oprávnenosti žiadateľa, vo vzťahu k pravdivosti, úplnosti a správnosti vyplnenia žiadosti a posúdenie súladu predložených príloh s podmienkami definovanými v Ozname o možnosti predkladania žiadostí o pôžičku na svojom webovom sídle.
Bližšie pravidelne aktualizované informácie nájdete na webovom sídle Fondu na podporu vzdelávania.