Doktorandské štúdium na Slovenskej akadémii vied

Výskumné pracoviská Slovenskej akadémie vied postupne zverejňujú témy doktorandského štúdia pre akademický rok 2022/2023. Viacerí školitelia a školiteľky sa opäť rozhodli priblížiť svoje témy aj prostredníctvom videoprezentácií a online stretnutí. Končiaci vysokoškolskí študenti, študentky alebo absolventi a absolventky tak môžu získať podrobné informácie nielen o téme, ale aj o samotnom ústave či podmienkach prijatia. Prezentácie a videá SAV zverejnila na svojom webovom sídle.
Organizácie SAV sa do tretieho stupňa vysokoškolského vzdelávania aktívne zapájajú ako externé vzdelávacie inštitúcie na základe Rámcových dohôd uzatváraných s univerzitami a ich fakultami. V súčasnosti majú pracoviská SAV uzatvorených 132 takýchto dohôd. Najvýznamnejšími partnermi SAV v doktorandskom štúdiu sú Univerzita Komenského v Bratislave (65 dohôd), Slovenská technická univerzita (26 dohôd) a Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (14 dohôd).
Online formu prezentácie tém doktorandského štúdia využila SAV prvýkrát v minulom roku. „Dva covidové roky presunuli mnohé aktivity do virtuálneho prostredia a aj študenti si zvykajú využívať viacej online nástroje. I keď pre samotné štúdium nemusia byť vždy najvhodnejšie, pre zdieľanie vstupných informácií sú výborné,“ vysvetlila výhody digitálnej prezentácie vypísaných tém členka Predsedníctva SAV pre vzdelávanie a doktorandské štúdium profesorka Ľubica Lacinová. Zároveň dodala, že záujemcovia môžu využiť aj možnosť online stretnutia priamo so školiteľmi tém prostredníctvom ZOOM-u.
Do virtuálnej prezentácie sa prihlásilo 15 organizácií SAV, ich prezentácie sú uverejnené na webe SAV. Návštevníci a návštevníčky na nej nájdu viac ako 50 prezentácií, videí, ako aj termíny a linky k jednotlivým ZOOM-ovým stretnutiam so školiteľmi.
Príď študovať PhD. na SAV 1
Pracoviská SAV mali v roku 2021 spolu 509 doktorandov, z toho 454 z nich študovalo v dennej forme a 55 doktorandov v externej forme štúdia. „Záujem o doktorandské štúdium na SAV je dobrý, no na niektoré študijné programy je pretlak záujemcov, iné si ich hľadajú ťažko. Rastie počet záujemcov z tretích krajín, ale slovenskí študenti početne vedú a zrejme ešte dlho budú tvoriť viac ako polovicu všetkých študentov,“ doplnila profesorka Ľubica Lacinová.
SAV ponúka široké spektrum tém z prírodných aj spoločenských vied, pracoviská s dobrým prístrojovým vybavením a aktívnymi medzinárodnými spoluprácami. Doktorandi a doktorandky zo SAV sa môžu prihlásiť do grantových programov a súťaží či absolvovať doplnkové vzdelávacie programy v tzv. mäkkých zručnostiach. Čistý mesačný príjem študentov doktorandského štúdia je na úrovni 807,50 € pred a 940,50 € po vykonaní dizertačnej skúšky. SAV poskytuje doktorandom vo svojich ubytovacích zariadeniach aj cenovo výhodné ubytovanie.
Zoznam organizácií SAV, ktoré sa zapojili do virtuálnej prezentácie tém doktorandského štúdia pre rok 2022/2023:
  • Astronomický ústav SAV, v. v. i.,
  • Biomedicínske centrum SAV, v. v. i.,
  • Centrum biológie rastlín a biodiverzity SAV, v. v. i.,
  • Centrum biovied SAV, v. v. i.,
  • Centrum experimentálnej medicíny SAV, v. v. i.,
  • Chemický ústav SAV, v. v. i.,
  • Elektrotechnický ústav SAV, v. v. i.,
  • Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV, v. v. i.,
  • Ústav geotechniky SAV, v. v. i.,
  • Ústav hydrológie SAV, v. v. i.,
  • Ústave merania SAV, v. v. i.,
  • Ústav materiálového výskumu SAV, v. v. i.,
  • Ústav molekulárnej biológie SAV, v. v. i.,
  • Ústav polymérov SAV, v. v. i.,
  • Ústav výskumu sociálnej komunikácie SAV, v. v. i.
Zoznam tém ďalších pracovísk SAV, ako aj bližšie informácie o doktorandskom štúdiu na SAV nájdu záujemcovia na webovom sídle SAV v časti Vzdelávanie a štipendiá.
Text a ilustračné foto: Katarína Gáliková, Úrad Slovenskej akadémie vied

Odber noviniek e-mailom