Pridajte sa k protestu zamestnancov školstva

Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy (OZ PŠaV) na Slovensku vníma nespokojnosť svojich členov s pretrvávajúcim nedostatočným financovaním oblastí výchovy, vzdelávania, vedy, výskumu a športu v Slovenskej republike. Valorizáciu platov v roku 2021 o 0 % a od 1. 7. 2022 o 3 % považujeme za absolútne nedostatočnú.
Po takmer dvoch rokoch boja s pandémiou a zvýšenými nárokmi na zabezpečenie kvalitného a bezpečného výchovno-vzdelávacieho procesu vnímajú zamestnanci školstva uvedenú valorizáciu ako výsmech a porušenie sľubov, ktoré im koaličné strany dávali pred aj po voľbách. Z tohto dôvodu Rada zväzu ešte v decembri minulého roka vyhlásila štrajkovú pohotovosť.
Vojna na Ukrajine navyše spôsobila enormný nárast inflácie, zvýšenie cien energií a zdražovanie potravín. Životná úroveň zamestnancov školstva klesá a všetkým typom škôl a školským zariadeniam hrozí finančný kolaps.
Predsedníctvo zväzu ako štrajkový výbor rozhodlo o zorganizovaní protestu zamestnancov školstva. Protestné zhromaždenie je naplánované na stredu 15. júna 2022 od 13.30 na Námestí SNP v Bratislave s následným pochodom pred Národnú radu Slovenskej republiky.
Hlavnými požiadavkami vyhlásenými na proteste budú:
  • valorizácia tarifných platov všetkých zamestnancov školstva od 1. júla o 10 %,
  • úprava platovej tabuľky nepedagogických zamestnancov tak, aby začínala na úrovni minimálnej mzdy,
  • dofinancovanie zvýšených prevádzkových nákladov všetkých škôl a školských zariadení.
Veríme, že akýkoľvek protest môže byť úspešný len vtedy, ak sa na ňom zúčastní čo najviac ľudí. Len vtedy môžu požiadavky protestujúcich naplno zarezonovať v ušiach politikov aj širokej verejnosti. Na protestnom zhromaždení sú vítaní aj neodborári.
Text: Ing. Pavel Ondek, predseda OZ PŠaV na Slovensku
 
Záujem o účasť na protestnom zhromaždení, prosím, nahlásiť do 13. júna 2022 na sekretariát odborovej organizácie (klp. 045, ).
 
doc. Gabriela Jonášková, CSc., predsedníčka ZO OZ PŠaV pri UKF v Nitre

Odber noviniek e-mailom

Kontaktné informácie

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Tr. A. Hlinku 1, 949 01 Nitra
tel: +421 37 6408 111
e-mail:
IČO: 00157716
DIČ: 2021246590
IČ DPH: SK 2021246590
 
E-schránka: ico://sk/00157716 
 
fb ikona  icon instagram

Mediálni partneri

logo nitraden web      logo dab
logo mlyny Nitricka logo web
logo centro male dnes24 cmyk
logo NISYS nove