L3-banner-media

Náš absolvent Matej Tóth olympijským víťazom

Slovenský chodec Matej Tóth dosiahol po vlaňajšom zisku titulu majstra sveta ďalší výnimočný úspech. V nesmierne silnej konkurencii chôdze na 50 kilometrov na pláži Pontal triumfoval v čase 3:40:58 h, s 18-sekundovým náskokom pred obhajcom zlata z Londýna Austrálčanom Jaredom Tallentom. Získal tak na OH v Rio de Janeiro zlatú medailu, ktorá je pre Slovensko prvá olympijská z atletiky v ére samostatnosti.
Tridsaťtriročný chodec VŠC Dukla Banská Bystrica nastúpil necelé tri km pred cieľom a dokázal svoj únik doviesť do úspešného konca. Bronz putuje napokon do Kanady zásluhou Evana Dunfeeho (+0:40). Pôvodne tretieho Japonca Hirookiho Araia diskvalifikovali po tom, čo do Dunfeeho vrazil pri obiehaní a ten úplne stratil rytmus.
Tóth potvrdil pozíciu jedného z favoritov a k vlaňajšiemu titulu majstra sveta pridal do svojej zbierky aj cenný kov z olympiády. Po striebre vodného slalomára Mateja Beňuša v C1 a zlate deblkanoistov Ladislava a Petra Škantárovcov tak vybojoval v Riu pre Slovensko tretiu medailu.
"Som rád, že som si to mohol vychutnať, že to nebol úplne zdrvujúci finiš. Aj keď som mal toho už naozaj dosť, bolo to krásne a užil som si tých záverečných sto metrov," uviedol Tóth.
Ďalší slovenský reprezentant Dušan Majdán dobehol na 26. mieste v osobnom maxime (3:58:25), na víťazného krajana stratil 17:27 min. Martinovi Tišťanovi premiéra pod piatimi kruhmi nevyšla, keď ho diskvalifikovali ešte pred desiatym kilometrom, všetky tri červené karty dostal za ohnuté koleno.
Zdroj: TASR
 
Z veľkého úspechu sa radoval aj jeho tréner PaedDr. Matej Spišiak, ktorý je študentom doktorandského štúdia na KTVŠ PF UKF v Nitre. Nečudo, jeho zverenec Matej Tóth získal olympijské zlato hneď po minuloročnom titule majstra sveta v Pekingu. Prvé slovenské atletické v ére samostatnosti.
Za tri roky spolupráce ho dokázal doviesť na absolútny vrchol – až k zisku olympijského zlata na 50-ke v Riu. Práve tréner Spišiak priniesol nový impulz do športovej prípravy. Nové pohľady na trénovanie a veci, ktoré jeho zverenca za uplynulé tri roky priviedli k medailám.
Misia je splnená, hlási Matej Spišiak (38): "Od začiatku sme sa nastavili tak, že budeme riešiť všetky veci spoločne, veľa komunikovať a zaoberať sa detailami. Už v tom čase bol vynikajúci chodec, akurát sa mu nedarilo načasovať formu na top podujatia. Analyzovali sme, kde je priestor na zlepšenie. Samozrejme, bola, je a verím, že ešte nejaký čas medzi nami aj bude chémia. Zostavili sme si tím ľudí, ktorí boli ochotní odvádzať pre nás 120 percent a sú to špičkoví odborníci. Rád by som šiel po štyroch rokoch na normálnu dovolenku. Pôjdem na Sicíliu, vypínam si telefón, neberiem si ani počítač. Budem si jazdiť na motorke, chodiť na kávičky a kúpať sa v mori. Potom sa plný energie opätovne vrhnem na štúdium."
 
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre sa pripája ku gratulácii a praje ešte veľa športových aj osobných úspechov. Matej Tóth, ktorý je absolventom štúdia žurnalistiky na Filozofickej fakulte, navštívil v novembri minulého roku našu univerzitu. TU nájdete krátky článok a fotogalériu zo stretnutia.
 
Editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová

Kontaktné informácie

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Tr. A. Hlinku 1, 949 01 Nitra
tel: +421 37 6408 111
e-mail:
IČO: 00157716
DIČ: 2021246590
IČ DPH: SK 2021246590
 
 
fb ikona icon instagram

Mediálni partneri

logo nitraden web logo dab
logo mlyny Nitricka logo web
logo centro male logo nr24
logo NISYS noveRE logo Divadelná Nitra 2018radio plus logo