Náš absolvent Matej Tóth olympijským víťazom

Slovenský chodec Matej Tóth dosiahol po vlaňajšom zisku titulu majstra sveta ďalší výnimočný úspech. V nesmierne silnej konkurencii chôdze na 50 kilometrov na pláži Pontal triumfoval v čase 3:40:58 h, s 18-sekundovým náskokom pred obhajcom zlata z Londýna Austrálčanom Jaredom Tallentom. Získal tak na OH v Rio de Janeiro zlatú medailu, ktorá je pre Slovensko prvá olympijská z atletiky v ére samostatnosti.
Tridsaťtriročný chodec VŠC Dukla Banská Bystrica nastúpil necelé tri km pred cieľom a dokázal svoj únik doviesť do úspešného konca. Bronz putuje napokon do Kanady zásluhou Evana Dunfeeho (+0:40). Pôvodne tretieho Japonca Hirookiho Araia diskvalifikovali po tom, čo do Dunfeeho vrazil pri obiehaní a ten úplne stratil rytmus.
Tóth potvrdil pozíciu jedného z favoritov a k vlaňajšiemu titulu majstra sveta pridal do svojej zbierky aj cenný kov z olympiády. Po striebre vodného slalomára Mateja Beňuša v C1 a zlate deblkanoistov Ladislava a Petra Škantárovcov tak vybojoval v Riu pre Slovensko tretiu medailu.
"Som rád, že som si to mohol vychutnať, že to nebol úplne zdrvujúci finiš. Aj keď som mal toho už naozaj dosť, bolo to krásne a užil som si tých záverečných sto metrov," uviedol Tóth.
Ďalší slovenský reprezentant Dušan Majdán dobehol na 26. mieste v osobnom maxime (3:58:25), na víťazného krajana stratil 17:27 min. Martinovi Tišťanovi premiéra pod piatimi kruhmi nevyšla, keď ho diskvalifikovali ešte pred desiatym kilometrom, všetky tri červené karty dostal za ohnuté koleno.
Zdroj: TASR

Z veľkého úspechu sa radoval aj jeho tréner PaedDr. Matej Spišiak, ktorý je študentom doktorandského štúdia na KTVŠ PF UKF v Nitre. Nečudo, jeho zverenec Matej Tóth získal olympijské zlato hneď po minuloročnom titule majstra sveta v Pekingu. Prvé slovenské atletické v ére samostatnosti.
Za tri roky spolupráce ho dokázal doviesť na absolútny vrchol – až k zisku olympijského zlata na 50-ke v Riu. Práve tréner Spišiak priniesol nový impulz do športovej prípravy. Nové pohľady na trénovanie a veci, ktoré jeho zverenca za uplynulé tri roky priviedli k medailám.
Misia je splnená, hlási Matej Spišiak (38): "Od začiatku sme sa nastavili tak, že budeme riešiť všetky veci spoločne, veľa komunikovať a zaoberať sa detailami. Už v tom čase bol vynikajúci chodec, akurát sa mu nedarilo načasovať formu na top podujatia. Analyzovali sme, kde je priestor na zlepšenie. Samozrejme, bola, je a verím, že ešte nejaký čas medzi nami aj bude chémia. Zostavili sme si tím ľudí, ktorí boli ochotní odvádzať pre nás 120 percent a sú to špičkoví odborníci. Rád by som šiel po štyroch rokoch na normálnu dovolenku. Pôjdem na Sicíliu, vypínam si telefón, neberiem si ani počítač. Budem si jazdiť na motorke, chodiť na kávičky a kúpať sa v mori. Potom sa plný energie opätovne vrhnem na štúdium."

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre sa pripája ku gratulácii a praje ešte veľa športových aj osobných úspechov. Matej Tóth, ktorý je absolventom štúdia žurnalistiky na Filozofickej fakulte, navštívil v novembri minulého roku našu univerzitu. TU nájdete krátky článok a fotogalériu zo stretnutia.

Editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová