Podpora internacionalizácie na UKF v Nitre

Doba realizácie projektu: 07/2021 – 12/2023
Pridelené finančné prostriedky: 955 503, 00 Eur
Popis projektu
Cieľom projektu je podpora internacionalizácie na UKF v Nitre a skvalitnenie služieb poskytovaných v tejto oblasti vzhľadom na rastúce počty zahraničných študentov (najmä z rusky hovoriacich krajín), ktorí študujú  na našej univerzite. Aktivity projektu sú realizované tak na úrovni fakúlt, ako aj na úrovni rektorátu.
V roku 2022 boli v rámci projektu realizované jazykové kurzy pre zamestnancov UKF v Nitre v ruskom a anglickom jazyku, ktorých sa zúčastnilo 22 zamestnancov. Zároveň boli realizované kurzy slovenského jazyka pre zahraničných študentov, ktorých sa zúčastnilo 92 študentov. Kurzy realizovalo Jazykové centrum FF UKF v Nitre v spolupráci s rektorátom UKF v Nitre.
Na úrovni Filozofickej fakulty  UKF v Nitre boli aktivity projektu zamerané najmä na priebežnú komunikáciu s rusky hovoriacimi študentami (Ukrajincami, Rusmi, Kazachmi, Bielorusmi) študujúcimi na fakulte s cieľom zabezpečiť pre nich informácie  o všetkých podstatných procesoch súvisiacich s ich príchodom a štúdiom na fakulte.
Na úrovni Fakulty prírodných vied UKF v Nitre boli aktivity zamerané na realizáciu prekladu fakultných web stránok a zvyšovanie jazykovej kompetencie zahraničných študentov prírodných vied v odbornej terminológii v slovenskom jazyku. Na fakulte bola zabezpečená podpora výskumných a publikačných výstupov v oblasti prírodných vied v medzinárodnom prostredí. Bolo podporených 11 publikácií zamestnancov a 20 časopiseckých článkov. Uskutočnilo sa  10 prednášok zahraničných odborníkov. Taktiež boli realizované 3 medzinárodné workshopy s cieľom posilnenia medzinárodnej inštitucionálnej spolupráce a tvorby spoločných študijných programov v cudzích jazykoch.
Na úrovni Pedagogickej fakulty bol zabezpečený preklad fakultných web stránok. Boli vytvorené printové informačné a propagačné materiály v jazykových mutáciách. Boli vytvorené odborné texty pre  terminologické slovníky, ktoré budú následne v roku 2023 preložené do anglického, ruského a ukrajinského jazyka.
Na úrovni Fakulty stredoeurópskych štúdií bol zosúladený študijný program Regionálny cestovný ruch s novými akreditačnými štandardmi a bola vytvorená jeho maďarská a anglická verzia. Do anglického jazyka boli preložené aj 2 doktorandské programy. Boli aktualizované fakultné a katedrové web stránky ako aj  propagačné materiály v jazykoch určené  pre potenciálnych zahraničných uchádzačov o štúdium na FSŠ.