L3-banner-media

Galéria hudby: Michaela Fukačová (CZ) – violončelo Marián Lapšanský – klavír

Galéria hudby je cyklus komorných koncertov zameraných na hlbšie spoznávanie vážnej hudby všetkých historických období a súčasnej hudby.
Galeria hudby pozvanka Fukacova Lapsansky
Program:
Johannes Brahms (1833 – 1897): Sonáta č. 1 e mol pre violončelo a klavír, op. 38
Allegro non troppo
Allegretto quasi menuetto e Trio
Allegro – Piu presto
Bohuslav Martinů (1890 – 1959): Variácie na slovenskú ľudovú pieseň pre violončelo a klavír
Prestávka
César Franck (1822 – 1890): Sonáta A dur pre violončelo a klavír
Allegretto ben moderato
Allegro
Recitativo – Fantasia: Ben moderato
Allegretto poco mosso
 

Michaela Fukačová

Jedna z najvýznamnejších violončelistiek súčasnosti sa presadila medzi svetovou elitou už v 90. rokoch minulého storočia, kedy debutovala v metropolách ako Londýn, Paríž, Kodaň, Berlín, New York, Tokio atď. Odborná kritika nešetrí superlatívami nad výrazovou hĺbkou jej hry, výnimočne oduševneným prejavom a schopnosťou uchvátiť poslucháčov intenzívnou vnútornou výpoveďou. Raketový štart brnenskej rodáčky umožnili rýchlo za sebou idúce úspechy v prestížnych súťažiach. Je laureátkou Pražského jara, medzinárodných súťaží Čajkovského v Moskve a v holandskom Scheveningene, nositeľkou ceny L. Rose zo súťaže W. Naumburga v New Yorku, ale i množstva československých cien a špeciálnych ocenení za najlepšie prevedenie diela A. Dvořáka, B. Martinů alebo súčasných českých skladieb. Ako absolventka brnenského konzervatória (B. Havlík), pražskej AMU (A. Večtomov), sólistickej triedy Kráľovského konzervatória v Kodani (E. Bløndal – Bengtsson) rozvíjala svoj mimoriadny talent v Londýne u W. Pleetha a u ďalších legendárnych violončelistov A. Navarra (Accademia Chigiana v Siene), F. Magga a P. Torteliera (slávne Piatigorského kurzy v Los Angeles) atď. Za najprínosnejšie považuje súkromné štúdium u M. Rostropoviča. Ako sólistka spolupracuje s mnohými poprednými orchestrami, okrem českých, slovenských a škandinávskych, medzi tie najvýznamnejšie patria Berliner Symphoniker, Hamburger Mozart Orchester, Orquetra Sinfónica de Radiotelevision Espanola, Orchestre Philharmonique du Luxembourg, The NHK Orchestra Tokyo, English Symphony Orchestra, BBC Symphony Orchestra, Orchestra de Radio France atď. Spolupracovala s renomovanými dirigentmi ako Gerd Albrecht, Petr Altrichter, Roberto Benzi, Jiří Bělohlávek, William Boughton, Aldo Ceccato, Sixten Ehrling, Valerij Georgijev, Hans Graff, Leonid Grin, Sir Charles Groves, Eliahu Inbal, Michail Jurowski, Jiří Kout, Jorma Panula, Libor Pešek, Uriel Segal, David Shallon, Vladimír Válek, Heinz Wallberg, Joshua Weilerstein atď. Na konte má množstvo významných ocenení za nahrávky i koncertnú činnosť.

Marián Lapšanský

upozornil na seba ešte ako študent Konzervatória v Bratislave a následne ako poslucháč Akadémie múzických umení v Prahe (u Františka Maxiána a Jana Panenku), keď sa stal absolútnym víťazom na Smetanovej klavírnej súťaži v Hradci Králové a získal Cenu za najlepšiu interpretáciu diel W. A. Mozarta (1971) a neskôr tiež Cenu Anda-Bührle (1972) na majstrovských kurzoch Gézu Andu v Zürichu. Vo svojom vzdelávaní pokračoval formou postgraduálneho štúdia na Konzervatóriu P. I. Čajkovského v Moskve v triede Viktora Meržanova. Ocenenia, ktoré prispeli k prudkému vzostupu jeho kariéry koncertného umelca patria Cena českej kritiky a zlatá medaila v rámci laureátskych dní Káti Popovej v Bulharsku a titul laureáta na Medzinárodnej tribúne mladých interpretov UNESCO v rámci BHS. V súčasnosti je Marián Lapšanský pravidelným hosťom na mnohých prestížnych koncertných platformách vo svete, účinkujúc s renomovanými orchestrami ako Česká filharmónia, Symfonický orchester hl. m. Prahy FOK, Pražský komorný orchester, Slovenská filharmónia, Orchestre de la Radio Suisse Romande, Dresdner Staatskapelle, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra a mnohé ďalšie. Spolupracoval s dirigentskými osobnosťami ako Jiří Bělohlávek, Roberto Benzi, Oliver Dohnányi, Ken Ichiro Kobayashi, Zdeněk Košler, Libor Pešek, Alexander Rahbari, Ľudovír Rajter, Emmanuel Villaume a iní. Uskutočnil množstvo sólových recitálov i komorných koncertov na prestížnych festivaloch ako Wiener Festwochen, Salzburger Festspiele, Berliner Festtage, Dresdner Musikfestspiele, Pražská jar, Medzinárodný hudobný festival v Ankare, Letný festival Dubrovník, Bratislavské hudobné slávnosti a iné. Marián Lapšanský zohráva pozoruhodnú úlohu ako organizátor slovenského hudobného života, o. i. ako umelecký riaditeľ Medzinárodného festivalu Musica nobilis a prezident Medzinárodnej klavírnej súťaže J. N. Hummela v Bratislave. V súčasnosti zároveň pôsobí ako generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie.

Kontaktné informácie

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Tr. A. Hlinku 1, 949 74 Nitra
tel: +421 37 6408 111
e-mail:
IČO: 00157716
DIČ: 2021246590
IČ DPH: SK 2021246590
 
fb ikona icon instagram

Mediálni partneri

logo nitraden web logo dab
logo mlyny Nitricka logo web
logo centro male logo nr24
logo NISYS noveRE logo Divadelná Nitra 2018radio plus logo