Camino de Santiago – cesta ako cieľ

V poradí už ôsmy ročník Dní hispánskej kultúry (DHK) zorganizovali nadšenci z Katedry romanistiky Filozofickej fakulty UKF v Nitre. V dňoch 12. až 14. apríla 2016 prostredníctvom príťažlivých odborných prednášok, seminárov i rôznych aktivít predstavili študentom i verejnosti kultúru, dejiny i reálie Španielska či hispanofónnych krajín Latinskej Ameriky. Tohtoročné DHK s leitmotívom „Camino de Santiago – cesta ako cieľ“ sa uskutočnili v spolupráci s bilingválnou slovensko-španielskou sekciou Ramóna y Cajala Gymnázia Párovská 1, Nitrianskou galériou a NISYS-om.
Odborná časť podujatia venovaná svätojakubskej ceste sa začala inšpiratívnym príhovorom veľvyslanca Španielska, po ktorom nasledovala prednáška Dr. Jána Knapíka. Tento vysokoškolský pedagóg, cestovateľ i amatérsky fotograf v nej rozprával o metamorfózach svätojakubského putovania i o jeho rôznych motívoch, ako aj o mimoriadnych zážitkoch pútnikov. Po ukončení prednášky si prítomní mohli v priestoroch pred Aula Magna UKF pozrieť výstavu jeho fotografií.
Podvečer sa v priestoroch Univerzitného tvorivého ateliéru na ŠD Nitra premietal film „Vivir es fácil con los ojos cerrados“ (Je ľahké žiť so zatvorenými očami), ktorý bol v roku 2014 ocenený šiestimi Cenami Goya (Premio Goya). Keďže film odráža život na španielskom území v šiestom desaťročí uplynulého storočia, premietanie sa zakončilo besedou s Carlosom Robertom Moralesom na tému „Šesťdesiate roky v Španielsku: sloboda, ktorá neprichádza“.
Streda sa niesla v znamení zaujímavo poňatých prednášok španielskych hostí: Carlosa Roberta Moralesa, ktorý hovoril o jazykoch Španielska a ich vplyve na kastílčinu, a Rosario Colomina Moratal, ktorá študentom priblížila problematiku dejín Španielska v televíznych seriáloch. Španielske sviatky a zvyky predstavili študentky prvého ročníka španielčiny na Filozofickej fakulte Jana Chrenková a Dominika Abrahámová. Popoludňajší program sa presunul do priestorov Nitrianskej galérie, kde sa pod vedením galerijnej pedagogičky Mgr. Eleny Tarábkovej a Mgr. Zuzany Kormaňákovej realizovala tvorivá dielňa prepojená s výstavou Mária Kasteloviča „Miesto a funkcia pečeňovej paštéty v tradičnej rodine“. Program sa potom presunul na hlavnú budovu UKF, kde doc. Mgr. Martin Štúr, PhD. porozprával študentom o vedeckých, umeleckých a filozofických funkciách metafory.
Aktivity posledného dňa DHK sa konali na pôde párovského gymnázia v Nitre. Hneď ráno študenti 4. ročníka španielskeho jazyka a literatúry FF realizovali tvorivé dielne zo španielskeho jazyka pre študentov gymnázia, vďaka čomu sa pokúsili hlbšie preniknúť do tajov budúceho povolania. Následne študenti gymnázia predstavili divadelnú hru s názvom „Fikcie“, ktorej autorom je španielsky lektor Fernando Antolín Morales. Študentka FF Viera Ovčariková porozprávala o svojom študijnom pobyte Erasmus v Seville. Program sa plynule preklenul do druhej časti, kde sa už aulou gymnázia niesli vône španielskych jedál pripravených študentmi oboch inštitúcií. Po výdatnej ochutnávke študenti všetkých ročníkov bilingválneho gymnázia prostredníctvom kreatívneho čítania predstavili španielskych a hispanoamerických autorov Isabel Allendeovú, Federica García Lorcu, Gustava Adolfa Béquera a iných. Príjemným ukončením dňa bol kurz latinskoamerických tancov čača a salsa, do ktorého sa zapojili všetci prítomní.
Organizátori ďakujú všetkým za prejavenú podporu.
Autor článku: Mgr. Zuzana Kormaňáková
Autori fotografií: Mgr. Zuzana Kormaňáková, Mgr. Radek Bezvoda