Na UKF v Nitre prednášal stovkám študentov Václav Klaus

Na otázku „Má EU nějakou dobrou budoucnost?“ prednášal v stredu 26. októbra 2016 v priestoroch Auly Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre bývalý prezident Českej republiky prof. Ing. Václav Klaus, CSc., Dr. h. c. mult. Jadrom jeho vystúpenia bolo poukázať na rozdiely medzi hypotetickým a reálnym modelom Európskej únie.
Ako informoval rektor univerzity prof. RNDr. Ľubomír Zelenický, CSc., k pozvaniu prišlo z dvoch dôvodov: „Jednak organizujeme takéto prednášky odborníkov z rôznych oblastí pre študentov univerzity príslušných odborov, a druhá vec je, že akonáhle sa naskytla príležitosť takú významnú osobnosť, akou je Václav Klaus, pozvať sem na univerzitnú pôdu, nedalo sa ju odmietnuť. Pán profesor Klaus ovplyvnil dianie v našej Česko-slovenskej republike, ako aj jej úspešné rozdelenie a takisto urobil pre Čechy aj pre Slovensko veľa v ekonomike a politike.“
„Keď ste si všimli, tak vo svojej prednáške Václav Klaus spomenul, že za posledný mesiac navštívil minimálne päť krajín,“ povedal viceprimátor mesta Nitra PhDr. Ján Vančo, PhD., ktorý nesie veľkú zásluhu na organizácii podujatia. „Ono to vzniklo veľmi prozaicky - v júni sme sa stretli s pani veľvyslankyňou Klausovou na recepcii v Bratislave. Tam som ju poprosil, či by sme nemohli zorganizovať návštevu Václava Klausa v Nitre a ona povedala, že je to dobrá téma a že sa pokúsi to sprostredkovať. Dlho sa nič nedialo, až asi pred dvoma týždňami, keď sme sa znovu spolu stretli na otváraní jednej akcie na Agrokomplexe, tak som sa pýtal, ako to vyzerá, a z českého veľvyslanectva prišla odpoveď, že pán prezident bude účastný na oslave štátneho sviatku Českej republiky a pri tej príležitosti si vie predstaviť, že navštívi aj Nitru. Takže aj na môj vkus za tri mesiace zorganizovať návštevu takéhoto človeka... - myslel som si, že to bude ťažšie. Pani veľvyslankyňa má jednu veľkú výhodu – že je manželka pána prezidenta Klausa,“ uzavrel.
Profesora Klausa pozvanie, a ešte viac atmosféra v plnej sále a pozorne počúvajúce publikum, veľmi potešili. „Podľa ich otázok a reakcií na viac menej podobnej nóte naladené publikum som už dlho nezažil,“ povedal. „Vyučujem v Prahe na vysokej škole, so študentmi som často, jazdím po rôznych školách a univerzitách. Ide hlavne o to, že mladá generácia bez životnej skúsenosti je najviac náchylná byť indoktrinovaná práve súdobou ideológiou, doktrínou. Myslím si, že pokus propagandistickej verzie európskej integrácie je v danej chvíli nesmierne silný a ja sa desím toho, čo tie naše deti z toho v tej hlave majú alebo budú mať.“
Podľa neho Európska únia potrebuje radikálnu rekonštrukciu, nielen kozmetické zmeny. „Nejde len o zmenu názvu Európskej únie, mne ide o totálnu rekonštrukciu. To chce zásadné prebudovanie od začiatku, vyjsť s novým konceptom európskej spolupráce a kooperácie samostatne suverénnych štátov. A to sú veľké zmeny.“
Vo svojom vystúpení Václav Klaus načrtol rôzne témy, s ktorými sa podľa jeho slov mladí ľudia bežne nestretávajú a nepočujú ich takto analyticky komentovať a rozoberať. „Myslím, že poučné bude pre nich to moje odlišovanie propagandistického modelu EÚ od tej skutočnej reality. To, aby jedno nebolo vydávané za druhé.“
Exprezident Klaus je známy svojimi postojmi k EÚ, a práve preto, že to nie je problematika jednoznačne vnímaná v spoločnosti, podľa slov rektora Zelenického patrí na univerzitnú pôdu. „V súčasnosti okrem akademickej pôdy nie je veľmi príležitosť na vyjadrenie názorov, nielen pozitívnych, ale aj iných. Takže táto pluralita názorov je typická pre univerzitu a my sme hľadali aj tému prednášky tak, aby tomuto zodpovedala.“
Autor a editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová
Autor fotografií: Ľubo Balko