Na UKF v Nitre rokovali asociácie zastrešujúce ďalšie vzdelávanie

V dňoch 8. až 9. decembra 2016 UKF v Nitre hostila spoločné zasadnutie Slovenskej akademickej asociácie pre celoživotné vzdelávanie (SAACV) a Asociácie univerzít tretieho veku na Slovensku (ASUTV). V úvode rokovania sa účastníkom prihovoril rektor UKF v Nitre prof. RNDr. Ľubomír Zelenický, CSc., ktorý zdôraznil prioritnú úlohu vysokých škôl pri zabezpečení ďalšieho vzdelávania v regiónoch i v rámci celonárodnej pôsobnosti.
V prvý deň spoločného rokovania bol program zameraný primárne na problematiku vzdelávania seniorov. Nosnými boli príspevky prezidenta Asociácie univerzít tretieho veku ČR prof. Ing. Romana Prokopa, CSC., ktorý predstavil model financovania U3V z úrovne štátu, a zástupcu MŠVVaŠ SR Mgr. Michala Deneša (Odbor celoživotného vzdelávania), ktorý prezentoval priority v oblasti celoživotného vzdelávania v SR.
Druhý deň rokovania bol zameraný na predstavenie európskej spolupráce a iniciatív EÚ v oblasti celoživotného vzdelávania, členovia SAACV rokovali o návrhu národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania pre oblasť vysokého školstva „Učiace sa Slovensko“ a prijali k nemu závery. Paralelne v druhom dni prebiehal účastníkmi vysoko kladne ocenený workshop zameraný na zvládanie krízových situácií pri komunikácii so seniormi na U3V, ktorý viedli pracovníci Katedry pedagogickej a školskej psychológie PF UKF – PhDr. Michal Čerešník, PhD. a PhDr. Viktor Gatial, PhD.
Autor textu: doc. PaedDr. Marcela Verešová, PhD., prorektorka pre ďalšie vzdelávanie a kvalitu
Autor fotografií: Mgr. Ing. Tatiana Palkovičová
Editor článku: Mgr. Jana Krajčovičová