Týždeň rómskej kultúry poučil aj zabavil

Živou knižnicou na tému „Príbehy úspešných Rómov“ sa v pondelok 3. apríla 2017 na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre začalo už tradičné podujatie s názvom Týždeň rómskej kultúry. Stredoškoláci z nitrianskeho Gymnázia Párovská 1 sa v Krajskej knižnici stretli s možno verejnosti menej známymi Rómami Edom Čonkom, Petrom Pollákom ml., Ivanom Rácom a Mirom Balogom, ktorí sa s nimi podelili o svoje skúsenosti. Cieľom organizátorov bolo priblížiť úskalia a problémy, ktorým sú Rómovia na Slovensku vystavení, ak chcú byť v živote úspešní.
Týždeň rómskej kultúry pokračoval desiatkou rôznorodých aktivít určených pre študentov a zamestnancov univerzity, ale aj pre verejnosť. Okrem diskusií a workshopov pripravili organizátori aktivity zamerané na prezentáciu rómskych remesiel, umenia, ale aj tradičných jedál.
„Téma Rómov, ktorá v súčasnosti rezonuje v slovenskej spoločnosti, je nosnou témou nášho pracoviska a týmto spôsobom sme sa rozhodli osláviť Medzinárodný deň Rómov, ktorý pripadá na 8. apríla,“ informovala Mgr. Jurina Rusnáková, PhD., riaditeľka Ústavu romologických štúdií Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF v Nitre.
V stredu 5. apríla sa uskutočnila beseda s etnografkou Zuzanou Kumanovou na tému rómskeho holokaustu, ktorý má dodnes prívlastok neznámy. Naučiť sa niekoľko prvkov rómskeho tanca dostali príležitosť študentky univerzity vo štvrtok 6. apríla na workshope s Marišou Oláhovou, ktorá je vedúcou rómskeho súboru Rómka z Detvy. V ten istý deň žiaci súkromnej strednej školy v Kežmarku a rómska muzika Sendreiovci prezentovali v  CENTRO NITRA rómske remeslá.
„Rómske tradičné remeslá sú súčasťou kultúry Rómov. Prezentácia prvkov rómskej kultúry môže byť cestou zbližovania sa Rómov a majoritného obyvateľstva, aj preto sme sa tento rok rozhodli osloviť niekoľkým akciami širokú verejnosť," povedala Jurina Rusnáková. Záujemcovia tak mohli vidieť výrobky kováčov, rezbárov, prútikárov, produkty ženských remesiel a počuť výbornú hudbu. Pedagógovia Ústavu romologických štúdií zároveň pripravili minikurz rómskeho jazyka, ktorým oslovili najmä deti.
V piatok 7. apríla podvečer sa v Galérii Univerzum konala vernisáž výstavy Rómovia a umenie. Výstavu výtvarných diel rómskych umelcov zo Slovenského národného múzea v Martine a prác umeleckých kováčov z Dunajskej Lužnej otvorili dekan Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF Rastislav Rosinský spolu s riaditeľkou Ústavu romologických štúdií  Jurinou Rusnákovou. O hudobný umelecký zážitok sa postarali Barbora Botošová a Ľubomír Gašpar, výborná Kamila Mitrášová dojala poslucháčov recitáciou básne v rómskom jazyku.
Týždeň rómskej kultúry pokračoval 10. apríla workshopom o pomoci a pomáhaní s autorkou románu "Cigánka" Janette Mottlovou Mazíniovou.
Súbor kultúrno-spoločenských podujatí uzavrela 12. apríla moderovaná diskusia o spolupráci Rómov a Nerómov na tému „Príklady dobrej praxe“. Hosťami moderátora Michala Havrana boli Zuzana Balážová z Rómskeho advokačného a výskumného strediska, Vladimír Ledecký, starosta obce Spišský Hrhov, a Tivadár Berky, starosta z Nitry nad Ipľom. Takmer dve hodiny diskutovali so študentmi o tom, ako sa veci dajú robiť, a nie prečo sa nedajú, ako je možné, že niektorí ľudia dokážu byť úspešní aj v prostredí, ktoré k nim nie je práve najpriateľskejšie a ako sa vyrovnávajú s prekážkami.
Týždeň rómskej kultúry tak opäť priniesol mnohé inšpirácie, načrtol riešenia problémov, poučil, ale aj rozveselil.
Text: Mgr. Jurina Rusnáková, PhD., Mgr. Jana Krajčovičová
Fotografie: Lubo Balko, Stano Chovanec