L3-banner-media

Týždeň rómskej kultúry poučil aj zabavil

Živou knižnicou na tému „Príbehy úspešných Rómov“ sa v pondelok 3. apríla 2017 na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre začalo už tradičné podujatie s názvom Týždeň rómskej kultúry. Stredoškoláci z nitrianskeho Gymnázia Párovská 1 sa v Krajskej knižnici stretli s možno verejnosti menej známymi Rómami Edom Čonkom, Petrom Pollákom ml., Ivanom Rácom a Mirom Balogom, ktorí sa s nimi podelili o svoje skúsenosti. Cieľom organizátorov bolo priblížiť úskalia a problémy, ktorým sú Rómovia na Slovensku vystavení, ak chcú byť v živote úspešní.
Týždeň rómskej kultúry pokračoval desiatkou rôznorodých aktivít určených pre študentov a zamestnancov univerzity, ale aj pre verejnosť. Okrem diskusií a workshopov pripravili organizátori aktivity zamerané na prezentáciu rómskych remesiel, umenia, ale aj tradičných jedál.
„Téma Rómov, ktorá v súčasnosti rezonuje v slovenskej spoločnosti, je nosnou témou nášho pracoviska a týmto spôsobom sme sa rozhodli osláviť Medzinárodný deň Rómov, ktorý pripadá na 8. apríla,“ informovala Mgr. Jurina Rusnáková, PhD., riaditeľka Ústavu romologických štúdií Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF v Nitre.
V stredu 5. apríla sa uskutočnila beseda s etnografkou Zuzanou Kumanovou na tému rómskeho holokaustu, ktorý má dodnes prívlastok neznámy. Naučiť sa niekoľko prvkov rómskeho tanca dostali príležitosť študentky univerzity vo štvrtok 6. apríla na workshope s Marišou Oláhovou, ktorá je vedúcou rómskeho súboru Rómka z Detvy. V ten istý deň žiaci súkromnej strednej školy v Kežmarku a rómska muzika Sendreiovci prezentovali v  CENTRO NITRA rómske remeslá.
„Rómske tradičné remeslá sú súčasťou kultúry Rómov. Prezentácia prvkov rómskej kultúry môže byť cestou zbližovania sa Rómov a majoritného obyvateľstva, aj preto sme sa tento rok rozhodli osloviť niekoľkým akciami širokú verejnosť," povedala Jurina Rusnáková. Záujemcovia tak mohli vidieť výrobky kováčov, rezbárov, prútikárov, produkty ženských remesiel a počuť výbornú hudbu. Pedagógovia Ústavu romologických štúdií zároveň pripravili minikurz rómskeho jazyka, ktorým oslovili najmä deti.
V piatok 7. apríla podvečer sa v Galérii Univerzum konala vernisáž výstavy Rómovia a umenie. Výstavu výtvarných diel rómskych umelcov zo Slovenského národného múzea v Martine a prác umeleckých kováčov z Dunajskej Lužnej otvorili dekan Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF Rastislav Rosinský spolu s riaditeľkou Ústavu romologických štúdií  Jurinou Rusnákovou. O hudobný umelecký zážitok sa postarali Barbora Botošová a Ľubomír Gašpar, výborná Kamila Mitrášová dojala poslucháčov recitáciou básne v rómskom jazyku.
Týždeň rómskej kultúry pokračoval 10. apríla workshopom o pomoci a pomáhaní s autorkou románu "Cigánka" Janette Mottlovou Mazíniovou.
Súbor kultúrno-spoločenských podujatí uzavrela 12. apríla moderovaná diskusia o spolupráci Rómov a Nerómov na tému „Príklady dobrej praxe“. Hosťami moderátora Michala Havrana boli Zuzana Balážová z Rómskeho advokačného a výskumného strediska, Vladimír Ledecký, starosta obce Spišský Hrhov, a Tivadár Berky, starosta z Nitry nad Ipľom. Takmer dve hodiny diskutovali so študentmi o tom, ako sa veci dajú robiť, a nie prečo sa nedajú, ako je možné, že niektorí ľudia dokážu byť úspešní aj v prostredí, ktoré k nim nie je práve najpriateľskejšie a ako sa vyrovnávajú s prekážkami.
Týždeň rómskej kultúry tak opäť priniesol mnohé inšpirácie, načrtol riešenia problémov, poučil, ale aj rozveselil.
Text: Mgr. Jurina Rusnáková, PhD., Mgr. Jana Krajčovičová
Fotografie: Lubo Balko, Stano Chovanec

Kontaktné informácie

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Tr. A. Hlinku 1, 949 74 Nitra
tel: +421 37 6408 111
e-mail:
IČO: 00157716
DIČ: 2021246590
IČ DPH: SK 2021246590
 
fb ikona icon instagram

Mediálni partneri

logo nitraden web logo dab
logo mlyny Nitricka logo web
logo centro male logo nr24
logo NISYS noveRE logo Divadelná Nitra 2018radio plus logo