Medzi novovymenovanými profesormi aj doc. PhDr. Dagmar Marková, PhD.

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska vymenoval vo štvrtok 18. mája 2017 v Prezidentskom paláci 30 profesorov a profesoriek vysokých škôl, medzi nimi aj doc. PhDr. Dagmar Markovú, PhD. z Katedry všeobecnej a aplikovanej etiky Filozofickej fakulty UKF v Nitre, a to v študijnom odbore etika:
„Dovoľte mi zablahoželať vám k dosiahnutiu profesorského titulu. Vám osobne, ale aj všetkým tým, ktorí vám na ceste k nemu pomáhali, podporovali vás a vytvárali vám potrebný priestor, čas a zázemie.
Dnes už našťastie na Slovensku nepotrebujeme viesť polemiky o tom, že je to práve kvalita vzdelávania, od materských škôl až po vysoké, ktorá zásadným spôsobom ovplyvňuje budúcnosť našej krajiny. Ale nielen to.  Kvalitné vzdelávanie formuje aj to, aké hodnoty držia našu spoločnosť pohromade.
Aké pravidlá a normy správania považujeme za spravodlivé, a ako si vynucujeme ich dodržiavanie. A na akých spoločných cieľoch sa ako krajina vôbec dokážeme dohodnúť.
Vo všetkom tomto vnímam vašu úlohu, vážené panie profesorky a profesori, ako nezastupiteľnú. Aj od vás osobne závisí, čo a ako sa bude na našich vysokých školách vyučovať, aké kvalitné budú vedecké a výskumné výstupy našich univerzít. Oddnes je váš záväzok, vaša úloha v spoločnosti spojená s najvyšším vedecko-pedagogickým titulom, aký možno na Slovensku získať.
A práve v tejto súvislosti vás chcem požiadať, aby ste vytvárali neustály tlak na zvyšovanie kvality vzdelávania, vedy a výskumu. Očakávam, že budete rovnako prísni na seba ako na svojich študentov. Všetci dobre poznáme nelichotivé — dovolím si povedať alarmujúce — porovnania výkonov slovenskej vedy so zahraničím.
Aj aktuálna spoločná správa ministerstiev financií a školstva o tom zreteľne hovorí. Mechanizmus dotácií pre vysoké školy nedokáže dostatočne rozlíšiť kvalitu výučby, motivuje ich k súťaži navyšovaním výkonov bez ohľadu na kvalitu. Slovenská veda, vrátane vysokoškolskej, zaostáva v porovnaní s inými vyspelými krajinami. Zato v nekvalitných, predátorských časopisoch, má druhý najvyšší podiel výstupov z krajín OECD.
Myslím si, že je spoločnou úlohou všetkých zodpovedných prijať nevyhnutné opatrenia proti týmto praktikám. Škodia nám dnes a sú veľmi škodlivé pre našu budúcnosť. Aj preto by som Vás chcel požiadať, aby ste na takéto konanie poukazovali: aby sa z neho nestalo pravidlo, či dokonca vzor správania sa pre ďalšie generácie slovenských študentov a vedcov.
Aj preto som zvedavý, ako vyhodnotí ministerstvo školstva nielen pripomienky k Národnému programu rozvoja výchovy a vzdelávania „Učiace sa Slovensko“, ale aj k návrhom zákonov, ktoré majú vniesť do prostredia našich vysokých škôl viac peňazí i viac kvality. Som presvedčený, že proti tolerovaniu nekvality, proti financovaniu podpriemerných výsledkov z verejných zdrojov na slovenských vysokých školách sa musíme postaviť razantnejšie. Očakávam, že na rokovanie vlády a parlamentu predloží ministerstvo ambicióznejší návrh zmien.
Vážené panie profesorky a páni profesori, dovoľte mi na záver ešte raz zdôrazniť, že v tlaku na kvalitnejšie vzdelávanie, vedu a výskum na Slovensku vnímam vašu úlohu ako nenahraditeľnú. A pri jej plnení vám želám veľa šťastia v osobnom živote, a dostatok energie, nápadov a trpezlivosti v pracovnom a akademickom živote.“
2017 Dagmar Markova1
2017 Dagmar Markova2