Kultúrne potulky so Zuzanou Kronerovou

V stredu 17. mája študenti štvrtého ročníka Katedry kulturológie FF UKF v spolupráci s Domom Matice slovenskej v Nitre hostili vzácnu osobnosť kultúrneho a umeleckého života, divadelnú i filmovú herečku Zuzanu Kronerovú.
Tradícia podujatia Kultúrne potulky ani tento rok nezostala svojej povesti nič dlžná. Zuzana Kronerová priniesla na vlastných potulkách do Nitry veselú a srdečnú atmosféru, ktorá sa udržala do konca večera. Podujatie preverilo aj moderátorský talent Petry Kováčikovej a Niky Rechtorisovej, ktoré nás príjemným a profesionálnym zjavom viedli až do samého záveru.
V prostredí pomyselnej májovej záhrady pani Kronerová hneď na začiatku prekvapila pestrým opisom detstva v rodine výnimočných divadelníkov i svojich prvých divadelných krokov. „Prvá rola bola v detstve v dramatickom krúžku ešte na základnej škole. Prešla som cez javisko so zmrzlinou,“ prezradila s humorom.
Pri spomienkach na študentské časy reč neobišla ani normalizáciu. Na tej podľa jej slov nebolo žiadneho pozitíva avšak s radosťou si pripomenula neobyčajnú generáciu hereckých kolegov a spolužiakov, ktorí z tejto doby vzišli. „Keď ste mladý a máte radosť zo života, tak normalizácia nenormalizácia, tešili sme sa.“ Opísala pani Kronerová pocity pri znovuoživení trnavského Divadla pre deti a mládež.
Druhá polovica večera sa niesla v duchu skúseností na filmovom poli. Pri zmienke o otcovi Jozefovi Kronerovi sa pani Zuzana zverila o tom, ako sa jej podarilo v Spojených štátoch prezentovať film Obchod na korze, ktorého premietania sa vo vtedajších časoch Jozef Kroner nesmel zúčastniť. Ochotne porozprávala o zážitkoch z filmu Nevera po slovensky, ale aj o otužovaní pre najnovší film Bába z ledu a jeho úspechoch v zahraničí. O perličku večera sa postarala predvádzaním svojich, dnes už ikonických okuliarov, ktorých mala v batohu skutočne neúrekom.
Okrem očarujúcej iskry Zuzany Krónerovej sa na pódiu blysli aj speváčka Romana Líšková a gitarista Peter Dechet s piesňami Love me tender, Do batôžka a Čerešne. To, že na Katedre kulturológie možno objaviť skutočne talentovaných študentov potvrdili Lucka Kociská a Matúš Tóth v tanci za vábivého rytmu piesne Len tebe od IMT Smile.
Tohtoročné Kultúrne potulky sme zakončili s úspechom a povznesenou náladou, pretože znamenali príjemný zážitok nie len pre hostí, ale i všetkých zúčastnených.
Text: Andrea Olejárová
Foto: Jozef Puškár