3 bodky

V sobotu 20. mája 2017 sa uskutočnil v priestoroch ŠD Nitra 4. ročník neformálnej konferencie o slovenčine 3 bodky, ktorú spoluorganizuje Katedra slovenského jazyka FF UKF na základe iniciatívy jej úspešných absolventiek Moniky Zbínovej a Márie Hrdličkovej, autoriek webového projektu Milujeme slovenčinu. Podujatie je typické rozdelením do dvoch častí. V prvom bloku odznelo šesť prednášok, ktoré boli o slovenčine a jej uplatnení v rôznych pracovných sférach. Po prednáškovom bloku nasledovala druhá časť, a to workshopy, nadväzujúce na príspevky, pričom išlo predovšetkým o aplikáciu prezentovaných informácií priamo do praxe, určenú menšej skupine účastníkov, ktorých zaujala téma či spracovanie prednášky.
4. ročník konferencie 3 bodky otvorila polyglotka a jazyková mentorka Lýdia Machová, ktorá ponúkla hlavné zásady štýlu samoukov, keďže každý z nás sa môže naučiť cudzí jazyk aj sám. Prednáška známeho slovenského blogera Jozefa Kurica priniesla návod, ako napísať dobrú recenziu, ktorá má najmä inšpirovať. Zároveň poukázal na novodobý fenomén, keď mnohí berú čítanie kníh ako súťažnú disciplínu. Slovenčinu v žurnalistike a marketingu, hlavne z pohľadu tvorby nielen zaujímavých, ale aj užitočných textov, v spoločnom prednáškovom bloku predstavila dvojica novinárov – Mário Šmýkal a Peter Nagy – prvý z nich sa venoval priblíženiu písania dlhých článkov, ktoré sú napriek tomu čítané, druhý rečník vytvára reklamné články, ktoré si ľudia radi čítajú, hoci ide o reklamu. Predmet slovenský jazyk a literatúra má v rámci vzdelávania prominentné postavenie, napriek tomu sa ozýva nemálo hlasov, že koncepcia jeho vyučovania nie je v poriadku. Odborný pohľad na krízu vo vyučovaní (nielen) slovenčiny priniesol Vladimír Burjan, spoluautor reformného dokumentu Učiace sa Slovensko. Jazykovednú oblasť zastupovala Lucia Molnár Satinská, ktorá ozrejmila, ako používať a prispôsobiť jazyk v rôznych oblastiach tak, aby sa nikto necítil vylúčený. Cieľom prednášky bolo poukázať na prax používania jazyka citlivého na rod a menšiny cez konkrétne príklady na pozadí jazykovedných výskumov doma i v zahraničí.
Publikum tvorili nielen študenti či učitelia slovenčiny, ale aj množstvo iných zvedavcov, ktorým je blízka jedna z príbuzných tematických oblastí konferencie, ako napríklad prekladateľstvo, literatúra, žurnalistika či copywriting. Programom celodennej konferencie sprevádzala moderátorka Rádia One a Mestskej televízie Trnava Annamária Závodníková, ktorá odborne moderovala aj diskusiu, počas ktorej sa diváci mohli pýtať priamo po prednáške alebo elektronicky už aj počas prednášky pomocou programu Slido. Na večernej afterparty s tombolou vystúpila vynikajúca speváčka Mirka Miškechová, ktorá sa preslávila pesničkou Cudzinka v tvojej zemi. Podujatie prebehlo v priateľskej atmosfére a v spoločnosti ľudí s pozitívnym prístupom k novým poznatkom o slovenčine. Už teraz sa tešíme dovidenia 19. mája 2018 na 5. ročníku trojbodkovania...
Autor: Marcel Olšiak
Foto: zdroj: http://www.milujemeslovencinu.sk