Slovenská demografická konferencia už po šestnástykrát

S podtitulom „Regióny v demografickej perspektíve“ sa v Nitre v dňoch 29. júna 2017 až 1. júla 2017 uskutočnila 16. Slovenská demografická konferencia. Podujatie pripravila Slovenská štatistická a demografická spoločnosť a Štatistický úrad Slovenskej republiky v spolupráci s Fakultou prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
Konferencia, ktorá sa koná raz za dva roky, predstavuje už vyše 30-ročnú spoluprácu Štatistického úradu SR so Slovenskou štatistickou a demografickou spoločnosťou a akademickou obcou. Cieľom podujatia je výmena skúseností, vzájomná podpora zúčastnených inštitúcií, ale najmä napredovanie oficiálnej štatistiky. „Verím, že sa nám podarí prehĺbiť spoluprácu a podnietiť záujem o štatistiku u študentov našej fakulty“, vyhlásil Dušan Vallo, prodekan Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, ktorá nad konferenciou prevzala záštitu.
Konferencii predchádzal workshop Štatistického úradu SR venovaný téme sčítania obyvateľov, domov a bytov v roku 2021, konkrétne procesu prípravy a využitiu dát zo sčítania v praxi. Cenzus v roku 2021 bude mať charakter integrovaného sčítania. „Svojím spôsobom revolučné rozhodnutie nepokračovať v tradičnom sčítaní, ktoré sa na našom území uskutočňuje takmer 200 rokov, je výsledkom zodpovedného posúdenia viacerých spôsobov realizácie cenzu“, konštatoval predseda štatistického úradu Alexander Ballek. V tejto súvislosti dodal, že sčítanie v roku 2021 bude založené na využití údajov získaných z administratívnych zdrojov, najmä registrov a terénneho zisťovania. Integrované sčítanie bude v praxi znamenať, že sčítacie formuláre pre obyvateľov zostanú jeho súčasťou, avšak v menšom rozsahu, s nižším počtom otázok. Obyvatelia budú vypĺňať len údaje, ktoré v čase cenzu nebude možné získať z administratívnych zdrojov alebo registrov.
Z hľadiska demografického vývoja je v súčasnosti najväčšou výzvou pre celú spoločnosť intenzívne starnutie populácie. „Priemerný vek obyvateľstva bol už dva roky po sebe nad hodnotou 40 rokov, zvyšuje sa aj mediánový vek obyvateľstva. V roku 2016 bola polovica obyvateľstva staršia ako 39,8 roka a na 100 osôb vo veku 0 – 14 rokov pripadalo takmer 97 osôb 65-ročných a starších“ – doplnil informáciu o starnutí slovenskej populácie predseda štatistického úradu.
Konferenciu svojou účasťou podporil predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica. Zdôraznil, že zodpovedný politik si uvedomuje dôležitosť štatistických a demografických údajov pri rozhodovacích procesoch, či už na úrovni štátu alebo regiónu.
Zdroj informácií: Štatistický úrad Slovenskej republiky
Autor fotografií: Mgr. Miroslav Kadlečík