Nitrianska letná univerzita už desiatykrát

V pondelok 3. júla 2017 Univerzita Konštantína Filozofa a Slovenská poľnohospodárska univerzita v kooperácii s mestom Nitra otvorili brány Nitrianskej letnej univerzity deťom vo veku 8 až 11 rokov už po desiatykrát.
Jubilejná imatrikulácia sa konala v aule SPU pod taktovkou prorektoriek doc. Ing. arch. Roberty Štěpánkovej, PhD., z SPU a doc. Marcely Verešovej, PhD., z UKF. Aj tento rok organizátori pripravili deťom veľmi pútavý program pozostávajúci z 19 aktivít, pričom k novým aktivitám tohto ročníka patria Mladý pedagóg, Mladý fyziológ, Mladý medár a Mladý pekár. Na druhej strane k tradičným aktivitám z minulých ročníkov, ktoré kvôli obľúbenosti u detí sú zaraďované opakovane, patria Mladý remeselník, Mladý výtvarník, Mladý redaktor, Mladý informatik, Mladý olympionik, Mladý vodič a ďalšie. Keďže organizátori vo veľkej miere podporujú rozvoj záujmu o cudzie jazyky už od detského veku, do programu zaradili aj aktivity Mladý angličtinár, Mladý hispanista a Mladý sinológ. Špecifickou a zároveň tradičnou je záverečná aktivita Mladý Nitran, prostredníctvom ktorej deti získavajú informácie o právach a povinnostiach občanov mesta Nitra, ako aj euroobčanov.
V posledný deň konania NLU 2017, dňa 14.júla o 15:00, sa uskutoční slávnostná promócia absolventov v aule UKF, na ktorej bude deťom z rúk rektora UKF prof. RNDr. Ľubomíra Zelenického, CSc., odovzdaný certifikát s titulom Academicus Nitriensis Jr.
O tento jubilejný ročník prejavilo záujem vyše 100 detí, pričom z kapacitných dôvodov dokázali organizátori vyhovieť len prvým 60 záujemcom. Spolu počas desiatich ročníkov sa so vzdelávaním vo vysokoškolskom prostredí a tvorivými aktivitami zoznámilo už 471 detí v 56 rôznych aktivitách. Veríme, že toto vysoko pútavé, rodičmi ako i deťmi pozitívne hodnotené podujatie, bude prínosom pre občanov regiónu aj naďalej, a umožní aj v budúcnosti deťom preniknúť do univerzitného prostredia a vzdelávania.
Text: doc. PaedDr. Marcela Verešová, PhD.
Fotografie: www.facebook.com/NLUpreDETI