Putovanie pamiatkami a prírodou Nitry a okolia

Katedra archeológie Filozofickej fakulty UKF v Nitre v spolupráci so Správou CHKO Ponitrie usporiadala v sobotu 9. septembra 2017 v rámci podujatia „Dni európskeho kultúrneho dedičstva v Nitre 2017“ poldňový workshop pre deti a mládež. Deti z viacerých nitrianskych základných škôl a z nižších ročníkov osemročných gymnázií sa zúčastnili programu v dvoch tematických blokoch.
V rámci bloku „Mladý archeológ objavuje starobylú Nitru“ spoznávali formou hier a úloh, ako aj pomocou rovnomenného pexesa najzaujímavejšie pamiatky a archeologické lokality Nitry a okolia. Okrem toho si vyskúšali niektoré praktiky práce archeológa a oboznámili sa s originálnymi archeologickými nálezmi z viacerých období praveku a zo stredoveku. V rámci experimentu si vyrobili repliky niektorých artefaktov z hliny, alebo z kovu. Formou úloh sa oboznámili aj s prácou archeobotanika, ktorá tiež vyvrcholila experimentom – mletím obilia.
„Mladý prírodovedec skúma prírodu Nitry a okolia“ bola téma druhého bloku. Deti spoznali príbehy zvierat Tribeča, naučili sa rozoznávať zvuky zvierat. Odhalili tajomstvo letokruhov a pozorovali prírodu spoza lupy.
Deti si okrem zážitkov a nových vedomostí odniesli domov aj svoje výrobky, pexeso, diplomy ako aj „zošit plný múdrostí“, ktorý im bude pripomínať všetko, čo sa naučili a zažili tento deň.
  • Fotogaléria (Mladý archeológ objavuje starobylú Nitru)
  • Fotogaléria (Mladý prírodovedec skúma prírodu Nitry a okolia)
Text: Mgr. Zuzana Borzová, PhD.
Foto: Z. Borzová a I. Ševčovič