L3-banner-media

Putovanie pamiatkami a prírodou Nitry a okolia

Katedra archeológie Filozofickej fakulty UKF v Nitre v spolupráci so Správou CHKO Ponitrie usporiadala v sobotu 9. septembra 2017 v rámci podujatia „Dni európskeho kultúrneho dedičstva v Nitre 2017“ poldňový workshop pre deti a mládež. Deti z viacerých nitrianskych základných škôl a z nižších ročníkov osemročných gymnázií sa zúčastnili programu v dvoch tematických blokoch.
V rámci bloku „Mladý archeológ objavuje starobylú Nitru“ spoznávali formou hier a úloh, ako aj pomocou rovnomenného pexesa najzaujímavejšie pamiatky a archeologické lokality Nitry a okolia. Okrem toho si vyskúšali niektoré praktiky práce archeológa a oboznámili sa s originálnymi archeologickými nálezmi z viacerých období praveku a zo stredoveku. V rámci experimentu si vyrobili repliky niektorých artefaktov z hliny, alebo z kovu. Formou úloh sa oboznámili aj s prácou archeobotanika, ktorá tiež vyvrcholila experimentom – mletím obilia.
„Mladý prírodovedec skúma prírodu Nitry a okolia“ bola téma druhého bloku. Deti spoznali príbehy zvierat Tribeča, naučili sa rozoznávať zvuky zvierat. Odhalili tajomstvo letokruhov a pozorovali prírodu spoza lupy.
Deti si okrem zážitkov a nových vedomostí odniesli domov aj svoje výrobky, pexeso, diplomy ako aj „zošit plný múdrostí“, ktorý im bude pripomínať všetko, čo sa naučili a zažili tento deň.
  • Fotogaléria (Mladý archeológ objavuje starobylú Nitru)
  • Fotogaléria (Mladý prírodovedec skúma prírodu Nitry a okolia)
Text: Mgr. Zuzana Borzová, PhD.
Foto: Z. Borzová a I. Ševčovič

Kontaktné informácie

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Tr. A. Hlinku 1, 949 74 Nitra
tel: +421 37 6408 111
e-mail:
IČO: 00157716
DIČ: 2021246590
IČ DPH: SK 2021246590
 
fb ikona icon instagram

Mediálni partneri

logo nitraden web logo dab
logo mlyny Nitricka logo web
logo centro male logo nr24
logo NISYS noveRE logo Divadelná Nitra 2018radio plus logo