Prijatie delegácie Udmurtskej štátnej univerzity v Iževsku na UKF v Nitre

Vo štvrtok 19. októbra 2017 navštívila Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre delegácia Udmurtskej štátnej univerzity v Iževsku (Ruská federácia) vedená rektorkou univerzity Galinou Vitaljevnou Merzlyakovou v sprievode dekanky Fakulty udmurtskej filológie Udmurtskej štátnej univerzity Nataliou Vladimirovnou Kondratievovou a predstaviteľkou Univerzity Eotvosa Loranda v Budapešti doc. Zsuzsou Salanki.
V úvode svojho pracovného programu delegácia navštívila Fakultu stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre, kde sa za prítomnosti dekanky fakulty Dr. habil. PaedDr. Žofie Bárcziovej, PhD., a prodekanky pre zahraničné vzťahy Dr. habil. Mgr. Ildikó Vančo, PhD., uskutočnila diskusia zameraná na oblasti rozvoja spoločnej trojstrannej spolupráce medzi Fakultou stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre, Univerzitou Eotvosa Lóranda v Budapešti a Udmurtskou štátnou univerzitou v Iževsku.
Hlavným bodom pracovného programu delegácie bolo rokovanie rektorky Udmurtskej štátnej univerzity s rektorom Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre prof. RNDr. Ľubomírom Zelenickým, CSc., za prítomnosti prorektorky pre medzinárodné vzťahy UKF prof. PhDr. Gabriely Miššíkovej, CSc. Témami rokovania, okrem vzájomného oboznámenia so štruktúrou a zameraním oboch univerzít, bolo formulovanie smerovania možnej budúcej spolupráce a jej definovanie pre spracovanie návrhu dohody o spolupráci univerzít.
Udmurtská štátna univerzita v Iževsku je svojím zameraním podobná Univerzite Konštantína Filozofa. Zaujímavosťou je, že súčasťou Udmurtskej štátnej univerzity je Inštitút ropy a plynu, ktorý sa svojím technickým charakterom približuje skôr technickým univerzitám ako k univerzitám humanitného zamerania. Univerzita má 13 inštitútov a navštevuje ju 19 000 študentov bakalárskych, magisterských a doktorandských študijných programov. Viac informácií o Udmurtskej štátnej uiniverzite je možné nájsť na http://udsu.ru/.
Text: Mgr. Pavol Vakoš
Fotografie: Lubo Balko