Národná konferencia o environmentálnej výchove

Environmentálna výchova je súčasťou vyučovacieho procesu základných a stredných škôl od roku 1996. Jej základným cieľom je poskytnúť príležitosť každému na nadobudnutie vedomostí, hodnôt, postojov a zručností, ktoré sú potrebné na ochranu a zlepšenie stavu životného prostredia.
Ubehlo 22 rokov a musíme skonštatovať, že k žiadnemu zlepšeniu stavu životného prostredia nedošlo. Stačí sa dôkladne poobzerať po našom bezprostrednom okolí a negatívnych príkladov sa ponúka niekoľko od straty kvalitnej poľnohospodárskej pôdy, nadmerne znečistených riek, tony znečisťujúcich látok vypustených každoročne do ovzdušia, cez živočíšne a rastlinné druhy balansujúce na pokraji vyhynutia až po všade prítomné odpadky a pribúdajúce nelegálne skládky odpadov.
Kde nastal problém? Ako tento problém riešiť? V akom stave je súčasná úroveň realizácie environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety na Slovensku?
Práve týmto základným otázkam sa venovala národná konferencia „Environmentálna výchova, vzdelávanie a osveta“ realizovaná pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Konala sa v dňoch 30. až 31. januára 2018 na pôde Katedry ekológie a environmentalistiky FPV UKF v Nitre. Cieľom konferencie bola analýza súčasného stavu environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety na Slovensku. Konferencie sa zúčastnilo takmer 100 účastníkov, pričom odznelo 35 prednášok zameraných na environmentálnu výchovu, vzdelávanie a osvetu.
Napriek širokým možnostiam realizácie environmentálnej výchovy, z ktorých sa niektoré prezentovali aj počas konferencie a množstva nadšencov, ktorí sa spolupodieľajú na šírení cieľov environmentálnej výchovy musíme konštatovať, že stav EVVO na Slovensku nie je postačujúci k tomu, aby v plnej miere napĺňal ciele environmentálnej výchovy v zmysle udržateľného rozvoja.
Najakútnejšie problémy, s ktorými sa stretávajú učitelia materských, základných, stredných a vysokých škôl, mnohé organizácie zamerané na environmentálnu výchovu a šírenie environmentálnej osvety na Slovensku účastníci zhrnuli do záverov konferencie, ktoré sú verejne dostupné na http://www.kee.fpv.ukf.sk/index.php/sk/ a budú zverejnené v aktuálne pripravovanom čísle Enviromagazínu.
Text: Ing. Viera Petlušová, PhD., Mgr. Imrich Jakab, PhD.
Foto: RNDr. Peter Petluš, PhD.