Vietnam sa otvára spolupráci s UKF v Nitre

Vedúci Katedry všeobecnej a aplikovanej etiky FF UKF v Nitre doc. PhDr. Michal Valčo, PhD., absolvoval v polovici januára (14. – 21. 1. 2018) pozvaný prednáškový pobyt vo vietnamskom Hanoi. Okrem prednášania na témy „Veda vs. Scientizmus: kritické zhodnotenie“ a „Súčasné výzvy liberálnej demokracie na západe“ na dvoch univerzitách a na Vietnamskej akadémii spoločenských vied, absolvoval doc. Valčo aj sériu rokovaní o vzájomnej spolupráci medzi FF UKF a hosťujúcimi inštitúciami. Pri príležitosti jeho návštevy bolo vietnamskou stranou podpísané Memorandum o porozumení – konkrétne medzi FF UKF a Inštitútom filozofie Vietnamskej akadémie spoločenských vied, ktorý reprezentoval jeho riaditeľ prof. Nguyễn Tài Đông. Rokovania o spolupráci prebehli aj so zástupcami dvoch univerzitných pracovísk, menovite Akadémiou žurnalizmu a komunikácie (zastúpená jej rektorom prof. Trương Ngọc Namom a riaditeľom oddelenia medzinárodnej spolupráce prof. Dr. Vũ Vân) a Filozofickou fakultou Univerzity spoločenských a humanitných vied vo Vietname (zastúpená dekanom Prof. Nguyễn Anh Tuấnom).
Každá z navštívených inštitúcií prejavila záujem o spoluprácu v nasledovných oblastiach:
  • spoločné organizovanie konferencií;
  • organizovanie výskumných pobytov poverených pracovníkov z jednotlivých spolupracujúcich inštitúcií;
  • vzájomné oboznámenie sa s výskumným potenciálom zamestnancov, ich publikáciami a spoločné publikačné výstupy vydávané vo Vietname a/alebo na Slovensku;
  • preskúmanie možnosti spoločných výskumných projektov, vrátane získania vládnych grantov na takéto projekty.
Vietnamská strana v tejto súvislosti potvrdila záujem zo strany Ministerstva školstva Vietnamu o výskumné projekty orientované na analýzu transformácie spoločnosti z totalitnej na liberálno-demokratickú v prostredí Strednej a Východnej Európy s cieľom kritickej komparácie so súčasnými pokusmi o postupnú transformáciu vietnamskej spoločnosti a hľadania možných „inšpirácií“ pre zúčastnené strany. O spoluprácu s menovanými inštitúciami vo Vietname prejavili záujem aj prof. PhDr. Svetozár Krno, CSc., vedúci Katedry politológie a euroázijských štúdií a PhDr. Tomáš Koprda, PhD., vedúci Katedry masmediálnej komunikácie a reklamy FF UKF v Nitre. V súčasnosti sa pod vedením doc. Valča pripravuje predbežný návrh harmonogramu spolupráce s vietnamskou stranou. Existuje zároveň odôvodnený predpoklad, že inštitúcie vyššieho vzdelávania a výskumu vo Vietname by sa pre UKF v Nitre mohli stať mostom pre spoluprácu aj s inými krajinami Juhovýchodnej Ázie, s ktorými majú zúčastnené vietnamské inštitúcie živé kontakty (do úvahy tu pripadajú najmä Čína a Taiwan).
Text: doc. PhDr. Michal Valčo, PhD., Katedra všeobecnej a aplikovanej etiky FF UKF v Nitre
Foto: autor