L3-banner-media

Translatológovia v nitrianskom dabingovom štúdiu

Dňa 17. apríla 2018 sa študenti 4. ročníka prekladateľstva a tlmočníctva pod vedením vedúcej Katedry translatológie Mgr. E. Perez, PhD., zúčastnili exkurzie v nitrianskom dabingovom štúdiu DAB-ing. Študenti katedry sa počas štúdia okrem iného oboznamujú aj s osobitosťami profesie dabingového prekladateľa a úpravcu, preto sa tejto iniciatíve veľmi potešili. Štúdiom ich sprevádzal herec a dramaturg Ivan Gontko, ktorý je zároveň jeho spolumajiteľom. Okrem iného je tiež členom Starého divadla K. Spišáka v Nitre, zakladajúcim členom súboru Teatro Tatro a v roku 2009 založil vlastné bábkové divadlo Tyjátr.
Študenti sa počas exkurzie dozvedeli o tom, čo všetko predchádzalo založeniu tohto štúdia, akým spôsobom sa hľadali vhodné priestory, aká suma bola potrebná na vytvorenie adekvátnych podmienok a kedy prvý krát štúdio spustilo produkciu. Vypočuli si tiež rôzne zaujímavosti z praxe. Napríklad, ako to v dabingovom štúdiu chodí, koľko ľudí stojí za tvorbou dabingu alebo ako dlho sa dabing tvorí. Pán Gontko s hrdosťou rozprával o najplodnejších rokoch, ktoré dabingové štúdio zažilo počas obdobia štyroch rokov, kedy intenzívne spolupracovalo s RTVS. Zároveň sa podelil s rôznymi úsmevnými príhodami, ktoré sa v štúdiu počas toho obdobia udiali.
Študenti mali možnosť vidieť nielen priestory, kde prebiehalo nahrávanie s hercami, ale aj časť štúdia, v ktorej sa režisér spolu so zvukárom uisťovali, či všetko funguje tak, ako má.
Celá exkurzia sa niesla v príjemnom duchu a bolo skutočne obohacujúce vypočuť si príbeh tohto dabingového štúdia, ktoré spolu s našou Alma Mater prebýva v krásnej Nitre.
Autori: Bc. Dominik Fraňo, Bc. Denisa Červenková (študenti KTR FF UKF v Nitre)

Kontaktné informácie

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Tr. A. Hlinku 1, 949 74 Nitra
tel: +421 37 6408 111
e-mail:
IČO: 00157716
DIČ: 2021246590
IČ DPH: SK 2021246590
 
fb ikona icon instagram

Mediálni partneri

logo nitraden web logo dab
logo mlyny Nitricka logo web
logo centro male logo nr24
logo NISYS noveRE logo Divadelná Nitra 2018radio plus logo