Naša univerzita žila rómskou kultúrou

Už tradične organizuje pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov Ústav romologických štúdií kultúrno-spoločenské podujatie Týždeň rómskej kultúry a v rámci neho viacero zaujímavých akcií. Tento rok mali študenti možnosť stretnúť sa s Janette Motlovou, autorkou románu Cigánka, ocenenou lektorkou roka 2018, zúčastnili sa diskusie so Zuzanou Kusou, Jánom Herom, Petrom Dráľom a Vladom Rafaelom na tému „Je slovenská škola pre všetkých?“ a prednášky prof. M. Payna z univerzity v Sheffielde. Prezentácia rómskych autorov dostala priestor na podujatí Rómovia a umenie v Nitrianskej galérii (v  spolupráci s Nitrianskou galériou, českou organizáciou c2c - kruh kurátorů a kritiků z.s. a najmä Rómskym literárnym klubom). Tradičná a moderná rómska hudba v podaní Sendreiovcov a žiakov Súkromnej strednej školy z Kežmarku znela nákupným strediskom Centro Nitra a v rámci živej knižnice sa v Krajskej knižnici K. Kmeťka stretli žiaci nitrianskej strednej školy s rómskymi vysokoškolákmi.
Vďaka patrí všetkým dobrovoľníkom, študentom a zamestnancom Ústavu romologických štúdií a našej univerzity, všetkým spolupracujúcim organizáciám a inštitúciám, ktoré podujatie finančne podporili.
Text: Mgr. Jurina Rusnáková, PhD., FSVaZ - Ústav romologických štúdií